W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Największa konferencja kobiet z branży IT z udziałem wiceministra Macieja Gduli

12.06.2024

W Warszawie rozpoczęła się największa w Europie konferencja dla kobiet „Perspektywy Women in Tech Summit”. Wydarzenie gromadzi ponad 10 tysięcy ekspertów z branży nowych technologii z 80 krajów. W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula. Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Ministra Nauki, a MNiSW jest partnerem instytucjonalnym.

Wiceminister Gdula stoi za mównicą i mówi do dwóch mikrofonów.

Podczas inauguracji tegorocznej edycji spotkania obecni byli przedstawiciele administracji państwowej, a wśród nich: Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji, Barbara Nowacka, minister edukacji oraz Katarzyna Kotula, minister ds. równości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Olga Leonowicz, ekspertka ds. równości płci i aktywistka.

- Jestem zaszczycony, że mogę dziś stanąć na tym podium przed tak wieloma wspaniałymi kobietami, które są naukowcami, przedsiębiorcami, ekspertkami w dziedzinie STEM. Jestem przekonany, że nasza obecność tutaj to odważny krok w kierunku znaczących zmian w obszarze nowoczesnych technologii. Razem możemy pomóc tej zmianie – powiedział podczas otwarcia wydarzenia wiceminister Maciej Gdula.

- Obecność kobiet w nauce jest zjawiskiem stosunkowo nowym. W ostatnich dziesięcioleciach odsetek kobiet, które ukończyły studia wyższe, stale rośnie, skutecznie odwracając historyczne dysproporcje między płciami. W dzisiejszym kontekście kobiety w prawie wszystkich krajach wysokorozwiniętych gospodarczo częściej niż mężczyźni posiadają wykształcenie wyższe. Jednak po zdobyciu wyższego wykształcenia kobiety nadal skłaniają się ku dziedzinom akademickim, które odwracają je od nauki i technologii – dodał podsekretarz stanu w MNiSW.

Kobiety w świecie nowoczesnych technologii

„Perspektywy Women in Tech Summit” to największe w Europie wydarzenie dla kobiet stanowiących część świata IT. Jego historia sięga 2018 roku. Tegoroczna, szósta odsłona przedsięwzięcia odbywa się 12 i 13 czerwca w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI.

Każdego roku inicjatywa gromadzi tysiące najzdolniejszych kobiet z Polski i zagranicy, specjalizujących się w technologiach informacyjnych i nowoczesnych dziedzinach inżynierii i nauki. Obecne są również przedstawicielki głównych światowych firm high tech oraz czołowych ośrodków naukowych i badawczych.

Tematyka wydarzenia

Tematem przewodnim tegorocznej edycji spotkania jest tech-life balance, czyli zadbanie o to, by technologia była dla nas jak najbardziej przyjazna. Wiodące tematy to: komputery kwantowe, interakcje human-machine, neurodiversity, data science, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, deep tech, rozwiązania chmurowe, cyfrowa ekologia oraz cyberbezpieczeństwo.

Wykłady, warsztaty i targi pracy

Program wydarzenia wypełniony jest licznymi wykładami, warsztatami, sesjami mentoringowymi i spotkaniami rekrutacyjnymi. „Perspektywy Women in Tech Summit” to również największe w Europie targi pracy branży technologicznej, skierowane do osób na każdym etapie kariery zawodowej oraz studentów.

Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć komputer kwantowy i zrozumieć jego działanie. Jednak najmocniejszym punktem spotkania są zawsze jego uczestnicy – naukowcy, inżynierowie, liderzy oraz eksperci z największych światowych firm.

Podczas wydarzenia swoje stoisko informacyjno-promocyjne zaprezentowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Razem z przedstawicielami resortu nauki obecni byli również reprezentanci Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.

„Perspektywy Women in Tech Summit” – główne założenia

Wydarzenie „Perspektywy Women in Tech Summit” ma na celu:

  • zachęcanie kobiet do budowania kariery w nauce, zwłaszcza na kierunkach technicznych i ścisłych oraz wspieranie równości w tych obszarach,
  • upowszechnianie wiedzy na temat potencjału badawczego kobiet oraz ich sytuacji w nauce,
  • podkreślenie znaczenia aktualnych wyzwań związanych z przeszkodami na drodze kariery naukowej kobiet,
  • promowanie osiągnieć kobiet w obszarze nauki,
  • zachęcanie talentów naukowych spoza Polski do zainteresowania się naszym krajem jako atrakcyjnym miejscem do realizacji edukacji i badań naukowych w obszarze nowych, przełomowych technologii i nauk ścisłych.

Raport „Kobiety w nauce”

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kładzie szczególny nacisk na gromadzenie i udostępnianie wiarygodnych danych o nauce i szkolnictwie wyższym, ale także na temat udziału kobiet w badaniach i rozwoju. Na potrzeby wydarzenia „Perspektywy Women in Tech Summit” Ośrodek Przetwarzania Informacji przygotował raport „Kobiety w nauce”. Zostanie on zaprezentowany 13 czerwca w ramach tegorocznej edycji spotkania.

Z przeprowadzonego raportu wynika m.in., że:

  • mężczyźni częściej deklarują zaangażowanie w badania STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka), natomiast kobiety - w nauki społeczne i humanistyczne,
  • 33,34 proc. to odsetek kobiet, które przeprowadziły badania w STEM,
  • kobietom w STEM trudniej jest uzyskać stanowisko profesora.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem. Będzie on dostępny na stronie instytutu.

Organizatorzy

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która wspiera kobiety w technologiach, nauce i innowacjach w Europie i Azji Środkowej, a partneruje jej ponad 100 największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne w Polsce. W 2020 roku uhonorowana została nagrodą Komisji Europejskiej za najlepsze działania dla kobiet w technologiach w UE.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Nauki, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest partnerem instytucjonalnym.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}