W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada konsultacyjna programu „Study in Poland” z udziałem wiceministra Andrzeja Szeptyckiego

11.07.2024

W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się narada konsultacyjna programu „Study in Poland”. Podczas spotkania podsumowano realizację projektu w mijającym roku akademickim. Omówiono również wyzwania związane z umiędzynarodowieniem polskich uczelni. W wydarzeniu wziął udział podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.

Zdjęcie zbiorowe, pod wyłożona drewnianymi panelami ścianą stoi dziewięciu mężczyzn w garniturach, pośrodku grupy wiceminister Szeptycki.

Narada konsultacyjna programu „Study in Poland”

Tegoroczne spotkanie miało szczególne znaczenie w kontekście opublikowanej przez MSZ „Białej księgi nt. działań niezbędnych celem wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP”, która wywołała wiele dyskusji w środowisku akademickim.

Podczas wydarzenia zaprezentowano specjalnie przygotowane z tej okazji raporty OPI, Urzędu ds. Cudzoziemców i SGH obrazujące rzeczywisty stan umiędzynarodowienia uczelni w Polsce i charakterystykę ruchu wizowo-granicznego. Omówiono również wyzwania związane z  umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego, a także wskazano kierunki jego rozwoju.

– Dziękuję za podjęcie tego tematu. Mamy wielu studentów zagranicznych w Polsce i to generuje pewne wyzwania, aczkolwiek w kontekście afery wizowej nie przeceniałbym tych problemów. Wymagają one rozwiązania i uszczelnienia systemu – powiedział wiceminister Andrzej Szeptycki.

– Szeroko rozumiane umiędzynarodowienie jest niezbędnym elementem rozwoju szkolnictwa wyższego. Nauka jest jedna i ma charakter uniwersalny, dlatego nie ma co dzielić studentów i badaczy granicami. Wymieniamy się doświadczeniami, zapraszamy cudzoziemców, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i to przynosi ogromne korzyści. Kontakty ze studentami zagranicznymi ubogacają nas na gruncie zawodowym. Te codzienne kontakty międzykulturowe bardzo poszerzają perspektywę na świat – dodał.

Organizatorem spotkania była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}