Narodowe Święto Niepodległości – świętujmy razem!
10.11.2022
Akcja „Niepodległa do hymnu!”, wydarzenia organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa”, gry terenowe, koncerty, spotkania z artystami i autorami książek, programy telewizyjne i radiowe, filmy dokumentalne i reportaże, materiały edukacyjne, akcje w mediach społecznościowych to tylko wybrane inicjatywy przygotowane z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętujmy razem ten szczególny dzień!
Niepodległa do hymnu!
Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja „Niepodległa do Hymnu”. Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 700 miejscach w Polsce i na świecie, wspólne odśpiewania hymnu państwowego w Narodowe Święto Niepodległości o godz. 12:00.
Przedsięwzięcia Biura Programu „Niepodległa”
Weekend niepodległości zaczyna się już 10 listopada premierą filmu w technologii VR pt: „Kino” wyprodukowanego w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 120. rocznicy stworzenia pierwszych polskich filmów fabularnych przez Kazimierza Prószyńskiego. Film wprowadza widzów w świat ruchomych obrazów, a na koniec pokazuje, z przymrużeniem oka, jak mogło wyglądać kręcenie filmów 120 lat temu i jak to wygląda obecnie przy technologii VR. Na pokazy filmu można wybrać się 11 listopada do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 32.
-
11 listopada 2022 w „Niepodległa. Miejsce spotkań”
Wspólne świętowanie otworzy, zgodnie z tradycją, Ferajna z Hoovera. O 11:00 zespół stanie na scenie, by wykonać znane utwory towarzyszące nam od pokoleń jak: „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani,” czy „My, pierwsza brygada”. Wydarzenie zakończy się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 12:00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.
Niedługo później przyjdzie czas na zajęcia dla najmłodszych. O 12:30 rozpoczną się warsztaty z tworzenia kokardy narodowej. Warsztaty potrwają dwie godziny i można do nich dołączyć w dowolnym momencie. Własnoręcznie zrobionymi kokardami dzieci będą się mogły podzielić z rodziną i przyjaciółmi, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
Dzień zakończy radosna potańcówka z muzyką na żywo. Na parkiet zapraszamy już od 17:00! Do tańca zaprosi Hajda Banda (Гайда Банда) z muzyką tradycyjną. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki niewątpliwie porwą tancerzy młodzieńczą energią i artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej.
-
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
Festiwal to radosne wydarzenie z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przejdą parady muzyczne i taneczne. Będzie można również podziwiać samochody retro oraz powozy konne. Podczas Festiwalu zaplanowano także koncert dla najmłodszych oraz naukę tradycyjnych polskich tańców.
12 listopada 2022 o godzinie 10:00 odbędą się specjalne warsztaty Nordic Walking dla uczestników w każdym wieku. W ich trakcie, dla uczczenia Święto Niepodległości, zostanie wykonane wspólne zdjęcie z polską flagą. Zbiórka przed pawilonem „Niepodległa. Miejsce Spotkań”.
Koncert dla Niepodległej „…oczy duszy mojej”
Z okazji 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku, zostanie zorganizowany wyjątkowy Koncert dla Niepodległej. Tegoroczna edycja będzie nawiązaniem do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego. Zanurzając się w poezje Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Polskiego artyści połączą je z muzyką XXI wieku. Widowisko „…oczy duszy mojej” będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15:20 w TVP Kultura, a później koncert pojawi się też na kanale YouTube Niepodległej.
Oferta rocznicowa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia
Telewizja Polska i Polskie Radio przygotowały bogatą oprawę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Media publiczne zapraszają na filmy dokumentalne, koncerty, reportaże i słuchowiska.
Telewizja Polska
- „Potop Redivivus” (TVP 1, godz. 13:40) – to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał, aby zaprezentować współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie film w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie.
- „Legiony” (TVP 1, godz. 22:15) – to filmowa superprodukcja o legionowym pokoleniu lat 1914 - 1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. To epickie widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, którzy nie wahali się walczyć o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.
- „Plac Pamięci Narodowej” (TVP Historia, godz. 12:20) - film dokumentalny o Placu marszałka Józefa Piłsudskiego który, jest sercem Warszawy, a zarazem symbolem historii Polski ostatnich stuleci.
Polskie Radio
- Maraton Chopinowski – 28-godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. (Transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego będzie dostępna na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube oraz na portalu polskieradio.pl. Maratonu Chopinowskiego w całości będzie można także słuchać na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin dostępnego w internecie oraz w technologii DAB+.
Więcej informacji na temat oferty programowej przygotowanej na 11 listopada przez Polskie Radio można znaleźć na stronie.
Świętujmy razem!