W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości – świętujmy razem!

10.11.2022

Akcja „Niepodległa do hymnu!”, wydarzenia organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa”, gry terenowe, koncerty, spotkania z artystami i autorami książek, programy telewizyjne i radiowe, filmy dokumentalne i reportaże, materiały edukacyjne, akcje w mediach społecznościowych to tylko wybrane inicjatywy przygotowane z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętujmy razem ten szczególny dzień!

Na niebieskim tle dwie biało-czerwone flagi i napis Święto Niepodległości.

Niepodległa do hymnu!

Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja „Niepodległa do Hymnu”. Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 700 miejscach w Polsce i na świecie, wspólne odśpiewania hymnu państwowego w Narodowe Święto Niepodległości o godz. 12:00.

Przedsięwzięcia Biura Programu „Niepodległa”

Weekend niepodległości zaczyna się już 10 listopada premierą filmu w technologii VR pt: „Kino” wyprodukowanego w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 120. rocznicy stworzenia pierwszych polskich filmów fabularnych przez Kazimierza Prószyńskiego. Film wprowadza widzów w świat ruchomych obrazów, a na koniec pokazuje, z przymrużeniem oka, jak mogło wyglądać kręcenie filmów 120 lat temu i jak to wygląda obecnie przy technologii VR. Na pokazy filmu można wybrać się 11 listopada do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 32.

  • 11 listopada 2022 w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Wspólne świętowanie otworzy, zgodnie z tradycją, Ferajna z Hoovera. O 11:00 zespół stanie na scenie, by wykonać znane utwory towarzyszące nam od pokoleń jak: „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani,” czy „My, pierwsza brygada”. Wydarzenie zakończy się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 12:00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.

Niedługo później przyjdzie czas na zajęcia dla najmłodszych. O 12:30 rozpoczną się warsztaty z tworzenia kokardy narodowej. Warsztaty potrwają dwie godziny i można do nich dołączyć w dowolnym momencie. Własnoręcznie zrobionymi kokardami dzieci będą się mogły podzielić z rodziną i przyjaciółmi, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
Dzień zakończy radosna potańcówka z muzyką na żywo. Na parkiet zapraszamy już od 17:00! Do tańca zaprosi Hajda Banda (Гайда Банда) z muzyką tradycyjną. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki niewątpliwie porwą tancerzy młodzieńczą energią i artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej.

  • Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal to radosne wydarzenie z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przejdą parady muzyczne i taneczne. Będzie można również podziwiać samochody retro oraz powozy konne. Podczas Festiwalu zaplanowano także koncert dla najmłodszych oraz naukę tradycyjnych polskich tańców.

Więcej informacji

12 listopada 2022 o godzinie 10:00 odbędą się specjalne warsztaty Nordic Walking dla uczestników w każdym wieku. W ich trakcie, dla uczczenia Święto Niepodległości, zostanie wykonane wspólne zdjęcie z polską flagą. Zbiórka przed pawilonem „Niepodległa. Miejsce Spotkań”.

Koncert dla Niepodległej „…oczy duszy mojej”

Z okazji 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku, zostanie zorganizowany wyjątkowy Koncert dla Niepodległej. Tegoroczna edycja będzie nawiązaniem do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego. Zanurzając się w poezje Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Polskiego artyści połączą je z muzyką XXI wieku. Widowisko „…oczy duszy mojej” będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15:20 w TVP Kultura, a później koncert pojawi się też na kanale YouTube Niepodległej.

Oferta rocznicowa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia

Telewizja Polska i Polskie Radio przygotowały bogatą oprawę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Media publiczne zapraszają na filmy dokumentalne, koncerty, reportaże i słuchowiska.

Telewizja Polska

  • „Potop Redivivus” (TVP 1, godz. 13:40) – to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał, aby zaprezentować współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie film w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie.
  • „Legiony” (TVP 1, godz. 22:15) – to filmowa superprodukcja o legionowym pokoleniu lat 1914 - 1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. To epickie widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, którzy nie wahali się walczyć o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.
  • „Plac Pamięci Narodowej” (TVP Historia, godz. 12:20) - film dokumentalny o Placu marszałka Józefa Piłsudskiego który, jest sercem Warszawy, a zarazem symbolem historii Polski ostatnich stuleci.

Polskie Radio

  • Maraton Chopinowski – 28-godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. (Transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego będzie dostępna na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube oraz na portalu polskieradio.pl. Maratonu Chopinowskiego w całości będzie można także słuchać na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin dostępnego w internecie oraz w technologii DAB+.

Więcej informacji na temat oferty programowej przygotowanej na 11 listopada przez Polskie Radio można znaleźć na stronie.

Świętujmy razem!

{"register":{"columns":[]}}