W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauka, kultura i dialog - konferencja o mniejszościach narodowych w Polsce

11.12.2024

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się IV konferencja naukowa pod hasłem „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”. To wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Wydział Stosunków Międzynarodowych zgromadziło badaczy, przedstawicieli mniejszości narodowych oraz ekspertów z całej Polski i Europy. Spotkanie pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, sfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pod czerwoną ścianką z napisem Uniwersytet w Białymstoku stoi czterech mężczyzn w garniturach i pośrodku grupy kobieta w szarozielonej sukni i białej bluzce, wiceminister Szeptycki drugi od lewej.

Tegoroczna edycja konferencji miała szczególny wymiar – ponieważ przypadła w przeddzień 20-lecia uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Jednym z poruszanych tematów były współczesne wyzwania, z którymi mniejszości muszą się obecnie mierzyć. Uczestnicy analizowali, jak Polska wpisuje się w ten europejski kontekst ochrony różnorodności kulturowej i językowej.

Wystąpienie wiceministra Andrzeja Szeptyckiego

Podczas otwarcia konferencji wiceminister Andrzej Szeptycki podkreślił znaczenie dialogu na temat mniejszości w kontekście polskiej tożsamości narodowej i obywatelskiej.

– Naród polski, jak definiuje go Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, to wspólnota wszystkich obywateli – niezależnie od ich pochodzenia etnicznego czy narodowego. Mniejszości mają prawo do zachowania i rozwoju swojego języka, kultury oraz do współtworzenia polityki, która ich dotyczy. Prawie 20 lat temu została przyjęta ustawa o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym. I właśnie nad tym będą się Państwo podczas tego sympozjum szczegółowo zastanawiać.  Tematyka jest niezwykle istotna, choć często niedoceniana. Dlatego cieszę się, że mamy okazję o niej mówić, przypominać i pogłębiać naszą wiedzę – zaznaczył wiceminister.

Panele i sesje tematyczne

W trakcie konferencji organizator przewidział liczne panele i sesje tematyczne dotykające m.in. ochrony języków mniejszościowych, integracji społecznej czy praw mniejszości w kontekście europejskim. Bardzo cennym elementem są również wystąpienia przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, które wzbogacają ten dialog o praktyczne doświadczenia. Takie wydarzenia mocno podkreślają wagę dialogu międzykulturowego oraz potrzebę dalszych badań nad różnorodnością, co stanowi nieodłączny element europejskiego dziedzictwa.

{"register":{"columns":[]}}