W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Naukobus odwiedził Litwę

27.04.2018

Naukobus zaparkowany pod budynkiem

Wilno, Kowno, Niemenczyn, Soleczniki, Mejszagoła i Troki to miasta, do których podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży zawitał Naukobus, czyli mobilna wystawa przygotowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukobus wraz z Planetobusem, czyli mobilnym planetarium, realizują Społeczną Odpowiedzialność Nauki, czyli III filar przyjętej przez Jarosława Gowina strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kluczowym celem tej działalności jest promowanie nauki wśród dzieci i młodzieży z całej Polski, szczególnie tych z mniejszych miejscowości. Tym razem wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie promujemy naukę również wśród polskich dzieci na Litwie.

Z okazji Roku Nauki Polskiej na Litwie blisko 2 tys. uczniów polskich i litewskich szkół miało okazję samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem edukatorów z CNK, którzy pomagają zrozumieć zasady działania interaktywnych eksponatów i przybliżają zjawiska naukowe z różnych dziedzin, m.in. matematyki, fizyki, optyki, percepcji ludzkiego umysłu i elektromagnetyzmu. Naukobus powstał, by popularyzować wiedzę, stymulować rozwój intelektualny i szerzyć ideę nauki przez doświadczanie.

W sześciu litewskich miastach, które w ostatnim tygodniu kwietnia odwiedził Naukobus, wystawa była dostępna dla wszystkich chętnych nieodpłatnie, a prezentacje odbywały się w lokalnych ośrodkach kultury w języku polskim z tłumaczeniem ustnym na język litewski.

Naukobus w Polsce

Od stycznia ubiegłego roku Naukobus przemierza Polskę, wyrównując szanse edukacyjne i  popularyzując naukę wśród dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. W pierwszej edycji programu wzięło udział prawie 40 tys. dzieci. Resort nauki planuje, że w 2018 r. mobilne laboratorium dotrze do 140 małych miejscowości, czyli niemal do 100 tys. uczniów.

Sięgnąć gwiazd

W marcu tego roku do jeżdżącego po kraju Naukobusa dołączył Planetobus, czyli mobilne planetarium pozwalające na podróż po kosmosie.

Planetobus składa się z kopuły planetarium, które pomieści 35‒40 słuchaczy. Zwiedzający – pod okiem animatorów z Centrum Nauki Kopernik – mogą przyglądać się dowolnemu fragmentowi nieba z każdego zakątka świata, śledzić przebieg pór roku, a także przemieszczać się po całym Wszechświecie. Uczniowie mogą odbyć podróż w czasie – w obserwatorium pojawiają się animacje przedstawiające konstelacje sprzed dwóch i czterech tysięcy lat.

Konkurs dla nauczycieli i uczniów „Nauka dla Ciebie”

W ramach tegorocznych działań związanych z Naukobusem i Planetobusem, zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe i klasy drugie gimnazjalne do udziału w konkursie, którego przedmiotem jest przygotowanie i realizacja edukacyjnego projektu badawczego. W konkursie przewidziano nagrody finansowe, udział nauczycieli w Letniej Szkole Prototypowania i zwiedzanie Warszawy oraz Centrum Nauki Kopernik dla dzieci ze zwycięskich szkół. Rejestracja drużyn będzie trwała do 11 czerwca br. na www.naukadlaciebie.gov.pl.

Społeczna odpowiedzialność nauki

Naukobus i Planetobus to programy edukacyjne będące częścią III filaru tzw. Strategii Gowina. Priorytetem tego filaru jest społeczna odpowiedzialność nauki, stąd też celem realizowanych  programów jest nie tylko upowszechnianie nauki, ale także rozbudzenie ciekawości poznawczej i integracja społeczności lokalnych z ośrodkami akademickimi (Uniwersytet Młodego Odkrywcy), propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju intelektualnego (NaukobusPlanetobus) oraz wsparcie idei solidarności międzypokoleniowej i aktywizacja społeczna seniorów (Uniwersytety Trzeciego Wieku).

Więcej informacji o Naukobusie można znaleźć na naukadlaciebie.gov.pl.

Więcej o Strategii Gowina na strategia-gowina.pl.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:17 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:17 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}