Naukowcy zaprojektują dom jednorodzinny dla programu Mieszkanie Plus
02.02.2018
Opracowanie koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego – to zadanie, przed jakim staną uczestnicy konkursu skierowanego do uczelni technicznych i instytutów badawczych. Organizator konkursu, BGK Nieruchomości S.A., realizując rządowy program Mieszkanie Plus, po raz kolejny sięga po pomysły środowiska akademickiego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest partnerem konkursu.
Funkcjonalny i wygodny dom dla całej rodziny
– Inicjatywa podjęta przez BGK Nieruchomości jest kolejnym impulsem do budowania pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu. Innowacyjne państwo można budować jedynie w oparciu o ścisłą współpracę tych dwóch środowisk i sprawny transfer wiedzy w kluczowych dziedzinach gospodarki – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Potrzebujemy nowatorskich rozwiązań, zwłaszcza w zakresie tak bliskim każdemu człowiekowi, jakim jest funkcjonalny i wygodny dom dla rodziny. Wierzę, że temat zaproponowany w tym konkursie będzie bodźcem dla ośrodków naukowych w całym kraju, do przestawienia się na innowacyjne tory – powiedział wicepremier.
Konkurs skierowany do instytutów naukowych i uczelni technicznych
Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone uczelnie techniczne i instytuty naukowe, działające przy ośrodkach akademickich, które zajmują się działalnością projektową. Wyróżnione prace doczekają się realizacji w postaci domów prototypowych.
Konkurs podzielono na cztery kategorie, obejmujące zaprojektowanie:
- domu szeregowego,
- domu bliźniaczego,
- domu wolnostojącego,
- domu wolnostojącego w gminach wiejskich.
Celem przedsięwzięcia jest na poszerzenie programu Mieszkanie Plus o projekty stworzone z myślą o małych i średnich gminach, w których dominuje budownictwo jednorodzinne.
Oryginalna i atrakcyjna przestrzeń mieszkalna
Projektowane w ramach konkursu domy jednorodzinne muszą nie tylko odznaczać się oryginalnością i atrakcyjnością rozwiązań architektonicznych, ale także elastyczną przestrzenią – którą będzie można dostosować do zmieniających się w czasie potrzeb domowników.
Zwycięzcy wykonają prototyp domu na działce wybranej przez organizatora
Twórcy najlepszych projektów otrzymają zaproszenie do udziału w postępowaniu z wolnej ręki na wykonanie prototypu domu na działce wybranej przez BGK Nieruchomości. Rejestracja zgłoszeń zakończy się 9 marca tego roku. Zwycięzców konkursu poznamy 14 maja 2018 roku.
Regulamin konkursu jest dostępny na platformie internetowej www.bgkn.pl.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 17:56 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 17:56 administrator gov.pl