W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR i spółki energetyczne stawiają krok na drodze do elektromobilności

25.06.2018

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz spółki energetyczne: Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa i Tauron podpisały list intencyjny dotyczący wielostronnej współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Współpraca w ramach zainicjowanego programu „e-VAN” ma na celu stworzenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów. W uroczystości z ramienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczył wiceminister Piotr Müller.

Logo NCBR na białym tle

W ramach porozumienia zostanie powołany specjalny zespół projektowy, który skoordynuje wszystkie działania, włącznie z pracami badawczo-rozwojowymi. Efektem współpracy ma być powstanie pojazdu bezemisyjnego, który w ilości określonej przez sygnatariuszy listu intencyjnego, zostanie następnie zamówiony i wcielony do ich flot. Zakończenie działań w ramach programu „e-VAN” przewidziane jest na 2022 rok.

Innowacyjne państwo i elektromobilność

- Bardzo cieszy, że NCBR, agencja wykonawcza MNiSW, podejmuje kolejną inicjatywę, wpisującą się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero– i niskoemisyjnych, a także w Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce. To właśnie takie działania są kluczowe do zaistnienia realnej zmiany i rozwoju państwa polskiego – mówił podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller. – Przy współpracy z największymi spółkami energetycznymi w Polsce powstanie pojazd dostosowany do oczekiwań tego segmentu rynku, który w dłuższej perspektywie będzie mógł zostać zaimplementowany także przez kolejne firmy i spółki.

Wiceminister Müller podkreślił: Innowacyjne państwo to państwo elektromobilne.

Cel: czystsze powietrze w polskich miastach

Wspólne zamówienie innowacyjnych pojazdów przez Spółki energetyczne i NCBR pozwoli przenieść najlepsze praktyki z wykorzystania bezemisyjnych pojazdów dostawczych do szerszego grona przedsiębiorców i usług, co przysłuży się czystości powietrza w polskich miastach. Specjaliści podkreślają, że wymagania stawiane pojazdom floty spółek energetycznych są zbliżone do działań operacyjnych innych pojazdów w tym segmencie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza MNiSW, od 2017 roku intensywnie wspiera i inicjuje projekty badawczo-rozwojowe w obszarze elektromobilności w Polsce. Przykładem poprzednich działań jest np. program „Bezemisyjny transport publiczny”, w ramach którego opracowany zostanie innowacyjny polski autobus zeroemisyjny.

Materiały

Strona internetowa NCBR
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:14 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:14 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}