Noc Muzeów 2022 w Ministerstwie Edukacji i Nauki
11.05.2022
Zwiedzanie zabytkowego gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha 25, galeria sylwetek znanych naukowców, zajęcia z robotyki, warsztaty naukowo-edukacyjne w „Naukobusie” i busie programu „Być jak Ignacy” to tylko wybrane propozycje przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla uczestników tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Zapraszamy do udziału!
Zwiedzanie budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha 25
Już po raz kolejny Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza uczestników Nocy Muzeów do wyjątkowych wnętrz gmachu w al. Szucha 25. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł, salę portretową, a także obejrzeć film poświęcony historii pierwszego wzniesionego od podstaw budynku ministerialnego w II RP.
Zwiedzanie z przewodnikiem będzie odbywało się o wyznaczonych godzinach w grupach ok. 20-25 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane w recepcji MEiN od godz. 18.30. Planowane godziny zwiedzania: 19.00; 19.30; 20:00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30, 24:00.
„Naukobus” – interaktywna wystawa „Eksperymentuj!”
W Noc Muzeów w gmachu w al. Szucha 25 odwiedzający – dorośli i dzieci – będą mogli eksperymentować z interaktywnymi eksponatami wystawy „Eksperymentuj!” To urządzenia, które pozwalają na samodzielne poznawanie praw fizyki. Siedząc na wirującym krześle, zwiedzający będą mogli doświadczyć, jak działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzą się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy.
Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach liczących 20-25 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane na recepcji.
Bus programu „Być jak Ignacy”
Na miłośników eksperymentów naukowych czeka również naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. To mobilna strefa edukacyjno-wystawiennicza ulokowana na dwóch pokładach. W dolnej strefie będą przeprowadzane eksperymenty chemiczne i fizyczne. Z kolei na górnym pokładzie będzie można uczestniczyć w pasjonujących warsztatach z użyciem interaktywnych eksponatów.
Naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza będzie dostępny na parkingu MEiN przy ul. Hożej/Wspólnej.
Historia gmachu MEiN w al. Szucha 25
Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki to pierwszy wzniesiony od podstaw budynek ministerialny w II RP. W alei Szucha 25 swoją siedzibę miał resort, którego kompetencje obejmowały wszyskie typy i stopnie szkolnictwa, opiekę nad nauką, literaturą i sztuką, archiwaliami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami, a także zadania państwa w sprawach wyznaniowych.
Architektura gmachu odznacza się wysokim materialnym standardem i surową klasyczną formułą, zaliczaną do tzw. klasycyzmu redukcyjnego. Budynek zaprojektował prof. Zdzisław Mączeński, naczelnik Wydziału Budownictwa Szkolnego w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Z kolei konkurs na projekty wnętrza gmachu wygrał Wojciech Jastrzębowski, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a także dyrektor Departamentu Sztuki w MWRiOP. Wraz z grupą młodych artystów stworzył piękne i niepowtarzalne w stylu art déco. Pozostają one jednym z najwybitniejszych osiągnięć sztuki dekoracyjnej dwudziestolecia międzywojennego. W całości zostały wykonane z rodzimych materiałów przez polskie firmy i przedsiębiorstwa.
Na początku października 1939 r. gmach zajęli funkcjonariusze niemieckich służb okupacyjnych, a w budynku został ulokowany Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. W budynku dokonywano brutalnych przesłuchań więźniów przywiezionych z Pawiaka i pojmanych podczas ulicznych łapanek.
Mimo tragicznych wydarzeń dziejowych budynek przetrwał wojenną zawieruchę w niemal niezmienionym stanie. Po wojnie na powrót stał się siedzibą resortu edukacji. Tę funkcję reprezentacyjny gmach w alei Szucha 25 pełni niezmiennie do dziś.
Materiały
Regulamin Nocy Muzeów 2022 w MEiN20220512_Regulamin_Nocy_Muzeów.pdf 0.56MB