Nowa perspektywa dla nauki
02.10.2020
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aktywnie włącza się w powstanie regulacji, które dotyczą finansowania nauki. Chcemy, żeby w nowej perspektywie unijnej wzrósł udział polskich naukowców i uczelni w programach unijnych.
Przełamanie bariery 1 procenta – na dobrej drodze
W najbliższej perspektywie finansowej przewidujemy wzrost udziału polskich naukowców w projektach europejskich.
– Program „Horyzont Europa” jest dużą szansą dla rozwoju polskiej nauki. Dotychczas nie w pełni tę szansę wykorzystywaliśmy – Polska wkłada do budżetu unijnego ponad 3 procent, a udało nam się dla nauki pozyskiwać jedynie ok. 1 procent tego wkładu. To zaczyna się zmieniać – po uchwaleniu Konstytucji dla Nauki i po zmianie kryteriów ewaluacji, gdzie projekty europejskie są specjalnie wysoko punktowane, już widzimy systematyczną poprawę – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna.
Pracujemy również nad możliwością bardziej efektywnego wykorzystywania programów unijnych na rzecz rozwoju polskiej nauki.
– Istotne dla nas są instrumenty, które pozwolą na synergię funduszy strukturalnych, spójnościowych z programami „Horyzont Europa”. Będzie to polegało na tym, że np. polski zespół, który został bardzo wysoko oceniony w konkursie „Horyzont Europa”, ale nie dostał pieniędzy w danej puli, bo ich zabrakło, będzie mógł być finansowany z naszych polskich funduszy spójności – zauważył minister Wrochna.
Premia dla AKTywnych - bardziej efektywny system wynagrodzeń projektowych w programie Horyzont Europa
Przygotowaliśmy projekt systemu motywującego zarówno naukowców jak i uczelnie do korzystania z programów unijnych. MNiSW przedstawiło projekt Komisji Europejskiej. W odpowiedzi Jean-Eric Paquet, Dyrektor Geralny Dyrektoriatu Generalnego Badań i Innowacji obiecał wsparcie ekspertów Komisji w jego wdrażaniu.
Centra Doskonałości Naukowej
CDN to wyjście naprzeciw najwybitniejszym naukowcom, aby mieli większą swobodę działania i mogli skuteczniej prowadzić swoje badania. Centrów Doskonałości Naukowej nie będziemy tworzyć wiele. Bedą stanowić punkt odniesienia dla uczelni i instytutów do tworzenia własnych centrów. Aplikując o centrum doskonałości naukowej uczelnia będzie musiała nie tylko przedstawić zespół naukowy o bardzo wysokiej renomie, który będzie prowadził badania na światowym poziomie, ale również wykazać że posiada odpowiednie regulacje i warunki organizacyjne do działania takich zespołów. Skrót CDN można także rozszyfrować jako „Ciąg Dalszy Nastąpi” dla najlepszych inicjatyw finansowanych obecnie, jak Międzynarodowe Agendy Badawcze lub projekty „Teaming”.