Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej
07.08.2020
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej. Wprowadzone zmiany doprecyzowują przepisy dotyczące sposobu przeprowadzania ewaluacji jakości działalności naukowej oraz dostosowują przepisy epizodyczne do nowego terminu rozpoczęcia pierwszej ewaluacji. Mają przyczynić się do płynnego i sprawnego przeprowadzenia ewaluacji w 2022 roku. Uwzględniają szereg postulatów zgłaszanych przez środowisko naukowe.
Jakie przepisy doprecyzowano w rozporządzeniu?
W rozporządzeniu doprecyzowano przepisy dotyczące m.in.:
- dopuszczalnej liczby monografii naukowych uwzględnianych w ewaluacji,
- zmniejszenia liczby osiągnięć naukowych uwzględnianych w ewaluacji w przypadku niezłożenia oświadczeń przez pracowników prowadzących działalność naukową,
- daty przyznania patentu na wynalazek i prawa ochronnego na wzór użytkowy,
- ustalania całkowitej i przeliczeniowej wartości punktowych artykułów naukowych opublikowanych w latach 2017 i 2018,
- ustalania na potrzeby ewaluacji liczby osób uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych w 2017 r.,
- sposobu ustalania punktacji w ramach poszczególnych kryteriów dla podmiotów prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, objęte ochroną informacji niejawnych.
Zmniejszenie obciążeń administracyjnych podmiotu
W celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych zniesiono obowiązek składania przez kierowników ewaluowanych podmiotów oświadczenia o wprowadzeniu do systemu POL-on informacji niezbędnych do przeprowadzenia ewaluacji. Wskazano także, że ewaluacja będzie przeprowadzana na podstawie danych dostępnych w tym systemie 31 stycznia roku, w którym jest dokonywana ewaluacja.
Zwiększenie punktacji artykułów recenzyjnych oraz monografii naukowych – edycji naukowych tekstów źródłowych i przekładów
Zwiększono punktację artykułów recenzyjnych, a także monografii naukowych będących edycjami naukowymi tekstów źródłowych i opatrzonymi aparatem naukowym przekładami. Zmiany tej dokonano w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe. Punktacja zostaje zwiększona z dotychczasowych 25% do 50% wartości punktowej ustalonej zgodnie z przepisami § 12 i § 13 rozporządzenia. Do 100% wartości punktowej zostaje zwiększona punktacja monografii będącej edycją tekstów źródłowych, która powstała:
- w wyniku realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki lub Fundację na rzecz Nauki Polskiej,
- w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lub programu ramowego w zakresie wspierania badań i innowacji Unii Europejskiej bądź programu związanego z wdrażaniem takiego programu.
Katalog projektów uwzględnianych w ramach drugiego kryterium ewaluacji
W ramach nowelizacji rozporządzenia rozszerzono katalog projektów uwzględnianych w ramach drugiego kryterium ewaluacji. W katalogu ujęto projekty finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz projekty współfinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki.
Trzecie kryterium ewaluacji oraz sposób przedstawienia dowodów wpływu na potrzeby przeprowadzenia oceny
W ramach finansowanego ze środków programu „DIALOG” projektu „Badanie wzorców doskonałości w nauce i sztuce” zrealizowano pilotażowe badanie procedury oceny wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Analiza wyników pilotażowego badania zaowocowała wprowadzeniem zmian w przepisach dotyczących trzeciego kryterium ewaluacji oraz sposobu przedstawiania dowodów wpływu na potrzeby przeprowadzenia tej oceny. Między innymi wyodrębniono dwa kryteria oceny wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (zasięg wpływu i znaczenie wpływu).
Zdecydowano o przygotowaniu jednej oceny opisu wpływu, wypracowanej w warunkach współpracy ekspertów, oraz jednego uzasadnienia tej oceny. Rozwiązanie to ma zapewnić spójność i porównywalność ocen wpływu, opartych o możliwie jednolite podejście ekspertów do stosowanych kryteriów oceny.
Ewaluowane podmioty będą przedstawiały dowody wpływu przed rozpoczęciem oceny, a nie dopiero na wezwanie ekspertów. W przepisach rozporządzenia określono także termin wprowadzenia dowodów wpływu do systemu oraz ich maksymalną liczbę i rozmiar. Celem tych zmian jest zapewnienie wiarygodności i terminowości oceny.
Katalog osiągnięć artystycznych uwzględnianych w ewaluacji
W katalogu osiągnięć artystycznych uwzględnianych w ewaluacji, ujętym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, m.in. zrezygnowano z wymagań dotyczących minimalnej objętości publikacji w zakresie dyscyplin artystycznych oraz zmieniono objaśnienie dotyczące oceny wybitnego osiągnięcia artystycznego. Zmiany te są odpowiedzią na propozycje środowiska reprezentującego dyscypliny artystyczne.