Nowi wiceministrowie w resorcie nauki
20.12.2023
Minister Nauki Dariusz Wieczorek przedstawił nowych wiceministrów odpowiedzialnych za sprawy nauki i szkolnictwa wyższego. W kierownictwie resortu znaleźli się: prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dr hab. Maciej Gdula, dr hab. Maria Mrówczyńska, prof. UZ oraz dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW.
Nowe kierownictwo resortu nauki
– Jest mi ogromnie miło, że dzisiaj po raz pierwszy jesteśmy w gronie całego kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówił minister Dariusz Wieczorek, przedstawiając nowych wiceministrów.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek Ministra Nauki Dariusza Wieczorka, powołał na stanowisko Sekretarza Stanu prof. dr. hab. inż. Marka Gzika, a na stanowiska Podsekretarzy Stanu: dr. hab. Macieja Gdulę, dr hab. Marię Mrówczyńską, prof. UZ oraz dr. hab. Andrzeja Szeptyckiego, prof. UW.
Wiceminister Marek Gzik będzie odpowiadał m.in. za kwestie związane z inwestycjami, a wiceminister Maria Mrówczyńska za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju. Podsekretarz Stanu Andrzej Szeptycki zajmie się współpracą międzynarodową. Z kolei wiceminister Maciej Gdula będzie nadzorował Departament Nauki.
– To jest ta drużyna, która – mam nadzieję – będzie kierowała Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez najbliższe cztery lata i będzie kierowała tym okrętem polskiej nauki tak, aby wypłynął na szerokie wody i oceany – wskazywał minister Dariusz Wieczorek. – Przywracamy normalność w polskiej nauce, przywracamy dialog. Robimy to po to, by polska nauka się rozwijała – dodał szef resortu nauki.
Sekretarz Stanu Marek Gzik
Prof. dr hab. inż. Marek Gzik – polski inżynier, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, profesor nauk technicznych.
W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora (2000 r.) i doktora habilitowanego (2010 r.). W 2015 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną i biomechaniką.
Był prodziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej ds. ogólnych i rozwoju. W 2011 r. objął stanowisko kierownika współtworzonej przez siebie Katedry Biomechatroniki. W latach 2012-2020 był dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej. Pełnił także funkcję pełnomocnika rektora uczelni ds. współpracy z przemysłem. Od 2022 r. jest przewodniczącym rady uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Marek Gzik został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem im. prof. Jana Szmeltera, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej”, Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji „Nauka i Innowacyjność”.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. wystartował do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu gliwickim, uzyskując mandat posła X kadencji.
Podsekretarz Stanu Maciej Gdula
Dr hab. Maciej Gdula – socjolog, publicysta, autor i współautor książek, doktor habilitowany nauk społecznych.
W 2001 r. ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tam też w 2016 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie socjologii. Jest współpracownikiem Instytutu Socjologii oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych UW. Jako socjolog specjalizuje się w teorii społecznej i teorii polityki.
Jest publicystą „Krytyki Politycznej” oraz członkiem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego (był członkiem zarządu, zasiadał w komisji rewizyjnej). W 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji.
Podsekretarz Stanu Maria Mrówczyńska
Dr hab. Maria Mrówczyńska, prof. UZ – doktor habilitowany nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia, prof. uczelni na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką UZ.
Ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 – doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Z Uniwersytetem Zielonogórskim związana jest od 1999 r. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a od 2019 do 2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport.
Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała projektami realizowanymi wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji.
Podsekretarz Stanu Andrzej Szeptycki
Dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW – politolog, profesor uczelni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim, a także studiach postkolonialnych i polityce pamięci.
Wykładał m.in. we Francji, w Ukrainie i Chinach. Najnowsza publikacja to „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” (Scholar 2023). Obecnie kierownik projektu badawczego „Wojny Rosji: przyczyny, uwarunkowania, przebieg i następstwa działań wojennych Federacji Rosyjskiej w okresie pozimnowojennym” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.