W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publiczne uczelnie zawodowe podpisały porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu

21.03.2019

Zgromadzenie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie modelu kształcenia kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP, a także podmiotów działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. To kolejny krok w rozwoju programu „Kadry dla Przemysłu” realizowanego przez ARP. Porozumienie zostało podpisane podczas I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, które odbyło się w Płocku. W spotkaniu uczestniczyli minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Adam Bielan, przewodniczący Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych prof. Witold Stankowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku prof. Maciej Słodki oraz wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.

Uczestnicy I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych podczas obrad

Jako ARP od 2018 r. realizujemy program „Kadry dla Przemysłu”, którego celem jest redukowanie barier rozwoju działalności przedsiębiorców związanej z brakiem dostępu do wykwalifikowanej kadry. Do tej pory współpracowaliśmy z technikami i szkołami zawodowymi. Teraz otwieramy się na uczelnie wyższe. Robimy to ponieważ wysoko wykwalifikowana kadra jest niezbędna do stworzenia silnej gospodarki konkurującej na rynkach globalnych. Chcemy wejść na nowy poziom rozwoju kadr dla przemysłu – mówił Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Porozumienie

Na mocy porozumienia strony będą wspólnie określać potrzeby ARP i spółek z grupy ARP w zakresie kierunków kształcenia w wyższych szkołach zawodowych. Umowa umożliwi kształcenie kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP, a także na potrzeby podmiotów działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Poza tym ARP i KRePUZ będą wspierać działania prowadzone przez ARP w zakresie rozwoju innowacji w polskim przemyśle. Porozumienie przewiduje również wspólne organizowanie konkursów dla studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich. Bieżąca współpraca oraz wymiana informacji i doświadczeń odbywać się będzie w Radzie Gospodarczej przy Konferencji, w skład której wejdą przedstawiciele ARP, KRePUZ i przedsiębiorców.

To porozumienie to zapowiedź efektywnej współpracy nauki i szkolnictwa wyższego z sektorem gospodarczym. Dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do oczekiwań pracodawców i, co za tym idzie, zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy, to jeden z priorytetów działań podejmowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ‒ mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Uważam, że inicjatywy takie jak ta, które za główny cel stawiają sobie zapewnienie przedsiębiorcom wykwalifikowanej kadry, i ułatwienie młodym ludziom podjęcia pierwszej pracy zawodowej są szczególnie godne uwagi ‒ podkreślił minister.

Kadry dla Przemysłu

Celem programu „Kadry dla Przemysłu” jest stworzenie warunków do długofalowej współpracy pomiędzy spółkami z Grupy ARP a sektorem edukacji. Dotychczas program „Kadry dla Przemysłu” realizowany był poprzez uruchamianie programów stażowych, aranżowanie wizyt w zakładach pracy oraz wspieranie nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką), na poziomie techników i szkół zawodowych. Teraz program zostanie poszerzony o współpracę z uczelniami wyższymi. Podpisanie tego porozumienia jest  krokiem milowym w relacji państwowe uczelnie zawodowe a przemysł. Cieszy nas, że tak ważna instytucja jak ARP jest zainteresowana współpracą na linii potrzeby przemysłu a uczelnie zawodowe. My rektorzy chcemy pokazać, że mamy wielki potencjał jak nasi studenci, kadry, infrastruktura, a to wszystko powinno być wykorzystane poprzez ścisłą, faktyczną współpracę przez pracodawców, firmy, przemysł. Niech nasze praktyczne kształcenie oznacza praktyczne wykorzystanie zasobów ludzkich i potencjału naszego środowiska ‒ zaznaczył prof. zw. dr hab. Witold Stankowski, Rektor PWSZ im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju podkreśla się, że rozwój przemysłu wymagać będzie wysokiej jakości kapitału ludzkiego. Umiejętności, kompetencje i kwalifikacje wymagane od pracowników będą stale wzrastać i będą dotyczyły wszystkich poziomów zatrudnienia. Kluczowym celem kształcenia zawodowego i jest zwiększenie jego skuteczności i efektywności oraz zharmonizowanie z rynkiem pracy. Praktyczny model kształcenia w publicznych uczelniach zawodowych współgra z potrzebami rynku pracy. Jestem przekonany, że porozumienie z ARP pozwoli zwiększyć efektywność współpracy między sektorem przemysłu i naszą grupą uczelni – powiedział jeden z inicjatorów porozumienia, prof. nadzw. dr hab. Maciej Słodki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.      

KRePUZ

Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych to zrzeszenie rektorów reprezentujących polskie publiczne uczelnie zawodowe, mające na celu współpracę tych uczelni, dbanie o ich interesy i reprezentację w środowisku szkolnictwa wyższego, zarówno w kraju, jak i za granicą.

{"register":{"columns":[]}}