Nowy program współpracy z Bułgarią
07.06.2024
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii nowy program współpracy na lata 2024-2027. Z ramienia MNiSW umowę podpisał wiceminister Andrzej Szeptycki, a stronę bułgarską reprezentowała ambasador Margarita Ganeva. To już kolejne porozumienie o charakterze wykonawczym do umowy międzyrządowej z 1993 roku regulujące kwestie wymiany akademickiej.
Wymiany akademickie i nauka języka polskiego w Bułgarii
Nowy program współpracy przewiduje m.in. zwiększenie limitów stypendialnych dla wymiany nauczycieli akademickich, w tym pracowników dydaktycznych, naukowych oraz naukowo-dydaktycznych. Dotychczasowe limity wynoszące od 1 do 10 miesięcy zostały teraz zwiększone do 10-30 miesięcy. Ponadto, na mocy nowego porozumienia, na uniwersytetach w Płowdiwie i Szumenie zostaną uruchomione lektoraty języka polskiego.
- Z dumą obserwujemy wzrastające zainteresowanie nauką języka polskiego w Bułgarii, czego dowodem jest otwarcie nowych lektoratów na dwóch bułgarskich uniwersytetach – powiedział wiceminister Andrzej Szeptycki.
Ambasador Ganeva zauważyła, że od czasów pandemii COVID-19 ponad 500 tysięcy Polaków odwiedziło Bułgarię, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie języka i kultury polskiej w tamtym regionie. Podkreśliła również wieloletnią naukową współpracę polsko-bułgarską, przypominając o tegorocznych obchodach 65. rocznicy rozpoczęcia wspólnej misji archeologicznej w Novae nad Dunajem.
Współpraca naukowa między Polską i Bułgarią
Inicjatywy podejmowane wspólnie przez oba kraje nie tylko wzbogacają kulturalnie, ale także przyczyniają się do budowania trwałych więzi między narodami. Wzrost liczby Polaków odwiedzających Bułgarię i wzajemne zainteresowanie kulturą oraz językiem pokazuje, jak ważna jest realizacja tego typu programów w zacieśnianiu międzynarodowych relacji.