W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 20-lecia Polski w UE na Uniwersytecie Zielonogórskim

25.10.2024

Uniwersytet Zielonogórski uroczyście zainaugurował obchody 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz ogólnokrajowych i regionalnych, a także środowisko akademickie. W spotkaniu wzięła udział również podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska, która podkreśliła znaczenie członkostwa naszego kraju w UE dla rozwoju sektora naukowego.

Na dworze w słońcu stoi duża grupa ludzi, pośrodku wiceminister Mrówczyńska, w tle dużo zieleni.

Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia o dalszej współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego z uczelniami z regionu transgranicznego: BTU Cottbus-Senftenberg i Uniwersytetem Viadrina. To kolejny krok w umacnianiu więzi międzynarodowych i wzmacnianiu wspólnych projektów badawczych, co stanowi jedno z głównych osiągnięć członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Wiceminister Mrówczyńska mówiła m.in. o znaczeniu naszego kraju w europejskiej wspólnocie oraz roli UE w rozwoju polskich uczelni. Podkreśliła, że szansa ta otworzyła przed polskimi instytucjami naukowymi nowe możliwości, zarówno w zakresie finansowania, jak i międzynarodowej współpracy badawczej. Zwróciła też uwagę, jak istotne jest dalsze wykorzystywanie tych możliwości w budowaniu konkurencyjnych i innowacyjnych ośrodków naukowych, takich jak Uniwersytet Zielonogórski.

– Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nam możliwość korzystania z funduszy na badania naukowe, rozwój, ale również na poprawę jakości kształcenia i funkcjonowania w strukturach europejskich. Mam nadzieję, że zdobyte na przestrzeni ostatnich 20 lal doświadczenia będą owocowały. Szczególnie ważne są takie współprace jak ta dzisiejsza, czyli między uczelniami. Życzę Państwu dalszego wspaniałego rozwoju – mówiła podsekretarz stanu w MNiSW.

Uroczystości stały się również okazją do refleksji nad ostatnimi dwoma dekadami. Od momentu przystąpienia do UE Polska nie tylko zyskała znaczące wsparcie finansowe, które pozwoliło na modernizację infrastruktury, rozwój nauki i edukacji. Uniwersytet Zielonogórski, jako jedna z uczelni korzystających z funduszy unijnych, mógł w tym czasie wprowadzić liczne innowacje oraz projekty badawcze, które przyczyniły się do rozwoju regionu i jego współpracy międzynarodowej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}