Odsłonięcie tablicy upamiętniającej więźniów komunistycznego aparatu represji – uroczystość z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego
31.03.2022
Z inicjatywy Sekretarza Stanu w MEiN Włodzimierza Bernackiego w Tarnowie odsłonięto tablicę upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji, którzy byli przetrzymywani i torturowani w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1946-1956.
Uroczystości upamiętniające
Tablica pamiątkowa została umieszczona na budynku, w którym w latach 1946-1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach gmachu przetrzymywano więźniów politycznych, w tym żołnierzy Armii Krajowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego. Więźniowie byli poddawani przesłuchaniom i brutalnym torturom.
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poprzedził marsz ulicami Tarnowa. Był to wyraz hołdu dla ofiar komunistycznego terroru na Ziemi Tarnowskiej.
Inicjatorem upamiętnienia był wiceminister Włodzimierz Bernacki. Autorem projektu i twórcą tablicy jest artysta-rzeźbiarz Dominik Krawiec. Upamiętnienie zostało sfinansowane przez krakowski oddział Instytut Pamięci Narodowej.
List Prezesa Rady Ministrów do uczestników uroczystości
Podczas uroczystości wiceminister Włodzimierz Bernacki odczytał list Prezesa Rady Ministrów. W liście premier Mateusz Morawiecki napisał, że ofiary – członkowie podziemia niepodległościowego – za swoją walkę o Polskę suwerenną i wolną od dwóch totalitarnych ideologii zapłaciły wysoką, nierzadko najwyższą cenę.
– Nie możemy nigdy zapomnieć, że fakt, że żyjemy w wolnej Polsce, zawdzięczamy ludziom, którzy w najmroczniejszych czasach trwali przy najważniejszych wartościach – zaznaczył premier w liście skierowanym do uczestników uroczystości.