Ogłoszenie konkursu w ramach I edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”
08.05.2017
Na podstawie art. 26 ust. 3g ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania, przekazywania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, trybu wyznaczania opiekuna pomocniczego i przyznawania stypendium doktoranckiego w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” (Dz. U. poz. 873), ogłasza się konkurs na przyznanie środków finansowych na naukę w ramach I edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”.
Przedmiot konkursu
W konkursie można ubiegać się o środki finansowe na prowadzenie stacjonarnych studiów doktoranckich rozpoczynających się w roku akademickim 2017/2018, na których kształcenie będzie odbywało się we współpracy z pracodawcą doktoranta.
Środki finansowe są przeznaczone na:
- dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej w celu realizacji badań naukowych prowadzonych przez doktoranta;
- finansowanie stypendium doktoranckiego w okresie odbywania studiów doktoranckich przewidzianym w ich programie, nie dłuższym niż 4 lata.
Roczna kwota dofinansowania wykorzystania infrastruktury badawczej w celu realizacji badań naukowych przez jednego doktoranta: iloczyn 12 miesięcy kwoty 2.450,00 zł, współczynnika kosztochłonności prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych w poszczególnych dziedzinach nauki lub sztuki w obszarach wiedzy (określonego przez ministra właściwego do spraw nauki, w drodze rozporządzenia) oraz współczynnika 15%.
Miesięczna kwota stypendium doktoranckiego dla jednego doktoranta: 2.450,00 zł.
Studia doktoranckie w ramach programu w roku akademickim 2017/2018 może rozpocząć nie więcej niż 500 osób.
Warunki udziału w konkursie
W konkursie może wziąć udział:
- podstawowa jednostka organizacyjna uczelni w rozumieniu statutu uczelni;
- uczelnia, w której zgodnie z jej statutem nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych;
- jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2016 r. poz. 572, z późn. zm.);
- instytut badawczy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 371, z późn. zm.);
- międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych przepisów, działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioskodawca musi spełniać następujące warunki:
- posiadanie kategorii naukowej A+ lub A;
- prowadzenie studiów doktoranckich albo posiadanie jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie;
- prowadzenie udokumentowanej i systematycznej współpracy z przedsiębiorcami lub innymi podmiotami w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Wnioskodawca zgłasza do udziału w programie osobę posiadającą tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, przyjętą na stacjonarne studia doktoranckie rozpoczynające się w roku akademickim 2017/2018, która jest lub zostanie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przez przedsiębiorcę albo przez inny podmiot, który wyraził zgodę na jej udział w studiach doktoranckich w ramach programu.
Składanie wniosków
Wnioski składa się w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w postaci papierowej w nieprzekraczalnym terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia konkursu (szczegółowy zakres wniosku znajduje się w załączniku do ogłoszenia). Informacje określone w części A załącznika do ogłoszenia składa się w powyższym terminie dodatkowo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dołączając oświadczenie wnioskodawcy o wyrażeniu zgody na przesyłanie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2016 r. poz. 1030, z późn. zm.).
O złożeniu wniosku w terminie decyduje data wpływu wniosku do Ministerstwa.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania, przekazywania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, trybu wyznaczania opiekuna pomocniczego i przyznawania stypendium doktoranckiego w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”.
Ocena wniosków
Wnioski będą oceniane przez zespół powołany przez Ministra. Przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria:
- poziom naukowy (artystyczny) prac lub zadań i ich znaczenie dla rozwoju nauki (sztuki);
- praktyczna użyteczność wyników prac lub zadań oraz ich znaczenie dla rozwoju innowacyjności i gospodarki;
- znaczenie realizacji prac lub zadań dla rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie nauki (sztuki) i techniki;
- możliwość współfinansowania przewidzianych do realizacji prac lub zadań z innych źródeł niż środki finansowe na naukę;
- zgodność zadania planowanego do realizacji z celami polityki naukowej, naukowo‑technicznej, innowacyjnej i społecznej państwa;
- doświadczenie i potencjał wnioskodawcy we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie działalności badawczo-rozwojowej;
- praktyczne znaczenie przedstawionej koncepcji prowadzenia studiów doktoranckich w ramach programu;
- prawidłowość wykorzystania wcześniej przyznanych środków finansowych na naukę.
Inne ważne informacje
Pracodawca doktoranta ma obowiązek wskazać spośród swoich pracowników kandydata na opiekuna pomocniczego.
Opiekunem pomocniczym może być osoba posiadająca:
- stopień naukowy doktora lub
- co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, lub
- znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego, o ponadlokalnym zakresie oraz trwałym i uniwersalnym charakterze.
W ostatnim roku studiów doktoranckich doktorant musi przedstawić rozprawę doktorską.
Ogłoszenie wyników konkursu
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do dnia 30 czerwca 2017 r.
Kontakt w sprawie konkursu
Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego: telefon (22) 621 78 83, e-mail Konkurs.doktoraty@nauka.gov.pl.
- Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 859)
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania, przekazywania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, trybu wyznaczania opiekuna pomocniczego i przyznawania stypendium doktoranckiego w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” (Dz. U. poz. 873)
Materiały
20170509 Załącznik do ogłoszenia Doktorat wdrożeniowy.docx3732b58e449c2907cb1f43a46eb00f10.docx 0.02MB 20170522 Najczęściej zadawane pytania - doktoraty wdrożeniowe.pdf
8ad0d22bb72fe6e32ae71b405e497762.pdf 0.27MB Wniosek - plik DOCX (Link otworzy się w nowym oknie)
3732b58e449c2907cb1f43a46eb00f10.docx 0.02MB Rozporządzenie - plik PDF (Link otworzy się w nowym oknie)
Informacja w serwisie Dziennika Ustaw (Link otworzy się w nowym oknie)
Informacja w serwisie Dziennika Ustaw (Link otworzy się w nowym oknie)
Informacja w serwisie Dziennika Ustaw (Link otworzy się w nowym oknie)