Ogłoszenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie konkursu w ramach programu pod nazwą „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”
07.06.2018
Na podstawie komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 kwietnia 2018 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „TOP100 Innowatorzy Gospodarki (M. P. 2018, poz. 345) ogłasza się konkurs na finansowanie zadań w zakresie wzmocnienia kompetencji pracowników przedsiębiorców lub osób współpracujących z tymi przedsiębiorcami, poprzez ich udział w stażach zagranicznych w ramach ww. programu.
I. Przedmiot konkursu
- Celem programu pod nazwą „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”, zwanego dalej „programem”, jest wsparcie procesu zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacją wyników prac B+R. Realizacja programu powinna przyczynić się do zwiększenia wpływu osiągnięć naukowych na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.
- Przedmiotem programu jest wzmocnienie kompetencji pracowników przedsiębiorców lub osób współpracujących z tymi przedsiębiorcami, zwanymi dalej „stażystami”, poprzez ich udział w stażach zagranicznych w jednostkach naukowych lub
u zagranicznych przedsiębiorców posiadających doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej oraz komercjalizacji jej wyników. Staże te powinny umożliwiać stażystom pracę nad projektami badawczymi lub projektami wdrożeniowymi, w charakterze członków zespołów do spraw wdrożenia, w instytucjach przyjmujących, zgodnie z zasadą „learning by doing”, w celu nabycia:- wiedzy z zakresu zarządzania badaniami naukowymi i wdrażania wyników prac B+R w obszarach takich jak: marketing i zarządzanie, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów, budowanie zespołu, analiza strategiczna i finansowa, w szczególności analizowanie potencjału rynkowego i licencyjna wycena technologii;
- umiejętności w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i wdrażania wyników prac B+R oraz umiejętności związanych z realizacją interdyscyplinarnych projektów badawczych i pracą w interdyscyplinarnych zespołach badawczych;
- wiedzy na temat dobrych praktyk w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i wdrażania wyników prac B+R.
- Celem staży zagranicznych będzie wykorzystanie przez stażystów po powrocie do kraju wiedzy i umiejętności, o których mowa w ust. 2, w szczególności przy:
- przygotowywaniu propozycji adaptacji dobrych praktyk, o których mowa w ust. 2 pkt 3, poznanych w trakcie staży na grunt polskich przedsiębiorców i jednostek naukowych;
- przygotowywaniu wniosków w ramach programów Horyzont 2020, EUREKA lub innych programów międzynarodowych lub krajowych obejmujących swoim zakresem zarządzanie badaniami naukowymi i wdrażanie wyników prac B+R;
- prowadzeniu interdyscyplinarnych projektów badawczych i w pracy w interdyscyplinarnych zespołach badawczych.
- Staże zagraniczne mogą odbywać się na poziomie:
- podstawowym – obejmującym rozwój podstawowych umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania projektami badawczymi i ich komercjalizacji.
- zaawansowanym – obejmującym rozwój określonych umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania projektami badawczymi i ich komercjalizacji; skierowanie na staż na tym poziomie powinno być poprzedzone fazą przygotowawczą obejmującą w szczególności: wyznaczenie mentora w instytucji przyjmującej i nawiązanie z nim kontaktu przez stażystę w celu ustalenia indywidualnych potrzeb szkoleniowych, przygotowanie programu stażu, uczestnictwo w szkoleniu z zakresu podstawowej wiedzy odnoszącej się do obowiązujących w kraju odbywania stażu: systemu zarządzania badaniami naukowymi, zasad i warunków współpracy przedsiębiorców z naukowcami oraz komercjalizacji wyników prac B+R).
- Staże zagraniczne na poziomie:
- podstawowym – mogą trwać nie dłużej niż 2 miesiące,
- zaawansowanym – mogą trwać dłużej niż 2 miesiące, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.
- Miejsce realizacji stażu zagranicznego samodzielnie określa przedsiębiorca delegujący stażystę, zwany dalej „grantobiorcą”.
- Grantobiorca wyznacza do udziału w stażu stażystę:
- posiadającego stopień lub tytuł naukowy albo status uczestnika studiów doktoranckich;
- będącego jego pracownikiem albo zatrudnionego na podstawie umowy o charakterze cywilnoprawnym, innej niż umowa zlecenia lub umowa o dzieło, wskazującej na trwałą współpracę stron;
- posiadającego znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie co najmniej na poziomie biegłości językowej C1.
II. Warunki udziału w konkursie
- O przyznanie środków finansowych w ramach programu mogą ubiegać się podmioty, o których mowa w art. 9 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87) (posiadające osobowość prawną i niebędące jednostkami naukowymi):
- będące przedsiębiorcami w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), w szczególności posiadające status centrum badawczo-rozwojowego;
- współpracujące na podstawie umowy albo listu intencyjnego z jednostką naukową lub zagranicznym przedsiębiorcą posiadającym doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo–rozwojowej oraz komercjalizacji jej wyników.
- Grantobiorca może wyznaczyć do udziału w stażu więcej niż jednego stażystę.
- Realizacja zadań w ramach programu nie może trwać dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2021 r.
- Grantobiorca może złożyć w okresie realizacji programu dowolną liczbę wniosków
o przyznanie środków finansowych w ramach programu, zwanych dalej „wnioskami”, z zachowaniem warunków dotyczących kumulacji pomocy de minimis określonych w art. 5 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1). Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia. - Wniosek podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentowania grantobiorcy należy złożyć, w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne(Dz. U. 2017 r. poz. 570), doręczonego za pomocą:
- Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP – przy czym uwierzytelnienie tożsamości składającego wniosek powinno być dokonane przy użyciu tzw. profilu zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego; dane powinny być wprowadzone zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- e-nośnika (nośnika elektronicznego) – przy czym uwierzytelnienie tożsamości składającego wniosek powinno być dokonane wyłącznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego; nośnik należy przesłać pocztą na adres: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa (z dopiskiem na kopercie „Top100 Innowatorzy Gospodarki”).
- Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym do dnia 31 października 2020 r. albo do wyczerpania środków na realizację programu.
- Do rozpatrzenia będą kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne.
W przypadku gdy wniosek nie będzie spełniał wymagań formalnych, do grantobiorcy zostanie wysłana informacja o uchybieniach formalnych oraz możliwości uzupełnienia braków w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania informacji. W przypadku nieuzupełnienia uchybień formalnych, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. - We wniosku grantobiorca jest zobowiązany do wskazania zbieżności stażu z obszarami Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, których aktualny wykaz jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii lub smart.gov.pl.
III. Tryb przeprowadzenia konkursu
- Ocena wniosków następuje na podstawie kryteriów formalnych i merytorycznych, których wykaz stanowi załącznik nr 2 do ogłoszenia.
- Wnioski spełniające wymagania formalne będą kierowane do oceny merytorycznej przeprowadzanej przez powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwanego dalej „Ministrem”, zespół, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwany dalej „zespołem”.
- W terminie nie dłuższym niż 20 dni od dnia przekazania zespołowi wniosku, przewodniczący zespołu zwoła jego posiedzenie, na którym zespół uzgodni ocenę tego wniosku. Wyniki dokonanej oceny zespół przedstawi Ministrowi wraz z opinią w sprawie zakwalifikowania złożonego wniosku do finansowania i określeniem proponowanej kwoty dofinansowania.
- Na podstawie oceny, o której mowa w ust. 3, Minister podejmuje decyzję o przyznaniu środków finansowych na realizację zadań w ramach programu.
- Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87), w przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych Grantobiorca może zwrócić się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia negatywnej decyzji o przyznaniu środków finansowych na realizację zadań w ramach programu.
IV. Warunki przyznania finansowania i rozliczania środków finansowych przyznawanych w ramach programu
- Na realizację zadań w ramach programu będą przyznawane środki finansowe na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
- Wartość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu wynosi 15 319 000 zł.
- Dofinansowanie obejmuje wydatki kwalifikowalne dla działania 4.4 PO IR określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 lutego 2018 r. w sprawie pomocy de minimisw ramach programów lub przedsięwzięć (Dz. U. poz. 436), do których należą:
- koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację stażu objętego wsparciem;
- koszty stypendiów wypłaconych stażystom;
- koszty udziału w szkoleniach i konferencjach oraz koszty organizacji szkoleń, konferencji, paneli ekspertów, staży i spotkań związanych z tematyką stażu;
- koszty opracowań, wydawnictw, zakupu usług informatycznych oraz zbiorów informacji (bazy danych, dostęp do źródeł informacji, profesjonalne opracowania);
- koszty krajowych i zagranicznych podróży służbowych związanych z realizacją stażu, osób bezpośrednio zaangażowanych w jego realizację;
- koszty udziału w przedsięwzięciach informacyjno-promocyjnych w ramach wystaw, targów.
- Wysokość dofinansowania wynosi:
- 50% kosztów kwalifikowanych w odniesieniu do stażu na poziomie podstawowym, jednakże nie więcej niż 120 tys. zł na stażystę;
- 80% kosztów kwalifikowanych w odniesieniu do stażu na poziomie zaawansowanym, jednakże nie więcej niż 350 tys. zł na stażystę.
- Intensywność udzielonego wsparcia, o którym mowa w ust. 4, ulega zwiększeniu o 20 punktów procentowych w przypadku mikro- i małych przedsiębiorców w odniesieniu do stażu na poziomie:
- podstawowym nie więcej niż do kwoty 168 tys. zł na stażystę;
- zaawansowanym nie więcej niż do kwoty 437,5 tys. zł na stażystę.
- Grantobiorca ma obowiązek zapewnić wkład własny na poziomie proporcjonalnym do udzielonej pomocy de minimis w ramach programu (w formie pieniężnej lub niepieniężnej). Formy wkładu niepieniężnego muszą być zgodne z formami określonymi w „Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, w zależności od typu stażu.
- Jako kwalifikowalne mogą zostać uznane wydatki ponoszone przez grantobiorcę od dnia ogłoszenia programu.
- Środki finansowe przyznane w ramach programu są przekazywane Grantobiorcy na podstawie umowy określającej warunki finansowania, realizacji i rozliczenia zadań w ramach programu, zwanej dalej „umową”, której wzór określa załącznik nr 3 do ogłoszenia.
- Grantobiorca jest zobowiązany, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu środków finansowych w ramach programu oraz przygotowanego w drodze negocjacji projektu umowy, złożyć w urzędzie obsługującym Ministra 3 podpisane egzemplarze umowy. Niedotrzymanie tego terminu uznaje się za rezygnację z zawarcia umowy i z przyznanych środków finansowych.
- Grantobiorca jest zobowiązany do złożenia raportu rocznego i/lub końcowego z realizacji zadań w ramach programu, składającego się z części merytorycznej i finansowej, których wzory określa załącznik nr 4 do ogłoszenia.
- Wraz z raportem końcowym grantobiorca przedkłada:
- zaświadczenie instytucji przyjmującej o zakresie zrealizowanego programu stażu;
- sporządzoną przez instytucję przyjmującą analizę podniesienia kompetencji stażysty w wyniku odbytego stażu;
- propozycje adaptacji na gruncie przedsiębiorstwa grantobiorcy dobrych praktyk w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i wdrażania wyników prac B+R poznanych przez stażystę w trakcie stażu.
- Ocena raportów, o których mowa w ust. 10, jest dokonywana przez zespół.
- Na podstawie oceny raportu końcowego Minister dokonuje rozliczenia udziału w programie.
- Minister może dokonywać kontroli realizacji zadań oraz prawidłowości wydatkowania środków finansowych na zadania realizowane w ramach programu.
- Minister zastrzega sobie prawo dokonywania ewaluacji realizacji umowy oraz jej rezultatów w trakcie jej realizacji oraz w okresie 5 lat od jej zakończenia.
V. Złożenie wniosku oznacza przyjęcie określonych powyżej zasad udziału w konkursie oraz trybu przeprowadzenia konkursu.
VI. Bliższe informacje o konkursie można uzyskać w Departamencie Innowacji i Rozwoju pod adresem e-mail: top100@mnisw.gov.pl.
Klauzula informacyjna na temat przetwarzania danych osobowych w projektach współfinansowanych z PO IR |
|
Materiały
wniosek podmiotów 3.docedb5d119f3c4da550b4b99e53250e023.doc 0.52MB Umowa z Wnioskodawcą Top100 Innowatorzy Gospodarki.pdf
9750bf4ac86b736d01b0a33df494f3f1.pdf 0.31MB Raport roczny.doc
571da47b8ed1ab3a7364463ca6890ed3.doc 0.26MB Raport końcowy.doc
a0ee35366665b3b688e81dc755ff9e3d.doc 0.30MB Wykaz kryteriów formalnych i merytorycznych wyboru projektów do dofinansowania.pdf
dd9fc0648eb13244109244a69e289458.pdf 0.19MB Wzór formularza informacji de minimis.xls
703e9b0a6bf3aabf903ec24cc9ab376d.xls 0.15MB Zał. 4 Zestawienie dokumentów.xls
4070699fbc9c537a5c15de1eb77d58db.xls 0.22MB Informacja w Internetowym Systemie Aktów Prawnych Sejmu RP (Link otworzy się w nowym oknie)
Informacja w serwisie MNiSW (Link otworzy się w nowym oknie)
Serwis internetowy MPiT (Link otworzy się w nowym oknie)
http://smart.gov.pl/ (Link otworzy się w nowym oknie)