W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie wyników postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów na rok akademicki 2024/2025 (konkurs SST05)

20.03.2025

Do dnia 25 października 2024 r. Rektorzy uczelni nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawili 1101 wniosków o przyznanie stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2024/2025.

Wnioski zostały rozpatrzone zgodnie z procedurą określoną w:

  • art. 359 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571, ze zm.),
  • rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz. U. z 2022 r. poz. 428).

Do merytorycznego rozpatrzenia wniosków zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 28 października 2021 r. (Dz. Urz. MEiN poz. 125, 128 i 139, z 2023 r. poz. 108 oraz Dz. Urz. Min. Nauk. z 2024 r. poz. 7, 40 i 69)  został powołany Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców, w składzie którego znaleźli się eksperci reprezentujący wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 211).

W dniu 11 lipca 2024 r. Prezydium Zespołu uchwaliło „Wytyczne dla Zespołu doradczego w sprawie oceny wniosków o przyznanie stypendiów Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2024/2025 (konkurs SST05)”. Zgodnie z ww. wytycznymi, przy przyznawaniu stypendiów obowiązywała zasada równego traktowania dyscyplin naukowych i artystycznych. Studenci konkurowali o stypendia w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, a stypendia były przyznawane w oparciu o przynależność dyscyplin do dziedzin nauki lub sztuki. Zespół ustalił, że w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej rekomenduje się przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów. W przypadku rekomendowania w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej mniej niż 18 stypendiów może być zastosowany dziedzinowy mechanizm wyrównawczy. Stypendium może być wówczas przyznane studentom reprezentującym inne dyscypliny naukowe lub artystyczne zaliczane do tej samej dziedziny nauk lub sztuki, a w przypadku dziedziny nauki teologiczne – studentom reprezentującym dziedzinę nauk humanistycznych lub społecznych. Natomiast w przypadku wniosków zawierających osiągnięcia sportowe Zespół ustalił, że rekomenduje przyznanie nie więcej niż 36 stypendiów. Studenci posiadający osiągnięcia sportowe konkurowali zatem wyłącznie między sobą, a nie w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych i artystycznych.

Dla zapewnienia przejrzystości procedury, ww. wytyczne zostały udostępnione na stronie internetowej urzędu w dniu 5 września 2024 r., a więc przed datą rozpoczęcia naboru wniosków.

W celu zapewnienia spójności oceny, wnioski z danej dyscypliny oceniane były, co do zasady, przez jednego eksperta, z tym że w przypadku konfliktu interesów (np. pracę członka Zespołu w uczelni przedkładającej wniosek, współpracę naukową członka Zespołu ze studentem, pokrewieństwo, etc.) wniosek z danej dyscypliny oceniał ekspert zewnętrzny. Ww. wytyczne zostały zaimplementowane do systemu informatycznego OSF, dzięki czemu ocena wniosków mogła być dokonywana przez ekspertów Zespołu według jednolitych reguł, w tym reguł walidacyjnych, eliminujących ich błędne stosowanie.

W dniu 17 marca 2025 r. – spośród 1084 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendium 398 studentom, których wnioski zostały pozytywnie zarekomendowane przez ww. Zespół.

Rekomendacje Zespołu obejmowały wnioski ulokowane najwyżej w rankingach dyscyplinowych w ramach danych dziedzin. Dzięki temu stypendium otrzymali najlepsi studenci repezentujący niemal wszystkie (47 z 55) dyscypliny naukowe i artystyczne. Minimalny próg punktowy uprawniający do otrzymania stypendium był różny w każdej z dyscyplin.
Stypendium otrzymało również 35 studentów, którzy we wnioskach przedstawili osiągnięcia sportowe. Próg punktowy dla tej grupy wniosków był jednakowy.

Stypendium ministra zostanie wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17.000 zł. Stypendium wypłaca studentowi uczelnia w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na jej rachunku bankowym.

Decyzje administracyjne dotyczące przyznania albo odmowy przyznania stypendium ministra zostaną przekazane studentom i uczelniom za pomocą systemu e-Doręczenia – na adres do doręczeń elektronicznych lub na adres korespondencyjny podany we wniosku.

Szczegółowa punktacja wniosków wraz z uzasadnieniem zostanie udostępniona w systemie OSF redaktorom wniosków, w tym redaktorom pomocniczym (po zalogowaniu się przez nich na konto) - po wysłaniu decyzji administracyjnych do studentów i uczelni.

Do postępowań w sprawach stypendiów ministra stosowane są przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z wyłączeniem art. 10, art. 35–37, art. 61 § 4, art. 79a, art. 81 oraz art. 96a–96n.

Materiały

Lista laureatów stypendium
20250320​_zał​_1​_lista​_stypendystów​_SST05.pdf 0.51MB
Przyznane stypendia według dziedzin i dyscyplin
20250320​_zał​_2​_lista​_dyscypliny​_SST05.pdf 0.45MB