Ogłoszono wyniki konkursu na nowe sojusze „Uniwersytetów Europejskich”
09.07.2024
28 czerwca 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu zorganizowanego w ramach Programu Erasmus+ dot. sojuszy Uniwersytetów Europejskich.
Inicjatywa Uniwersytety Europejskie stanowi integralną część programu Erasmus+ na lata 2021–2027. Europejskie uniwersytety to transnarodowe sojusze, tworzące uniwersytety przyszłości, w celu promocji europejskich wartości i tożsamości oraz podnoszenia jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego rozwijają długoterminową współpracę strukturalną i strategiczną.
Sojusze obejmują partnerów ze wszystkich typów instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie. Opierają się na tworzeniu wspólnej i długoterminowej strategii na rzecz działań w zakresie:
- programów nauczania skoncentrowanych na studencie;
- budowy jednego międzyuczelnianego kampusu, w którym różne organizacje studenckie mogą tworzyć własne programy i doświadczać mobilności na wszystkich poziomach studiów;
- budowy interdyscyplinarnych zespołów, w których studenci, pracownicy naukowi i partnerzy zewnętrzni będą współpracować w zakresie poszukiwania rozwiązań dzisiejszych problemów Europy.
Sojusze Uniwersytetów Europejskich zrzeszają instytucje z 35 państw, w tym wszystkich państw członkowskich UE, a także z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Czarnogóry, Republiki Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Są one mocno zakorzenione w społecznościach i sieciach innowacji i poza uczelniami tworzącymi sojusz, skupiają także około 2200 partnerów stowarzyszonych, od organizacji pozarządowych po przedsiębiorstwa, miasta, władze lokalne i regionalne oraz instytucje szkolnictwa wyższego z krajów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego utworzonego w ramach Procesu Bolońskiego. Wśród parterów stowarzyszonych znajdują się 33 instytucje szkolnictwa wyższego z Ukrainy.
W ramach tegorocznego konkursu 9 polskich uczelni weszło w skład nowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Są to: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego, Polski-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Politechnika Opolska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Łącznie więc polskie uczelnie wchodzą w skład 30 sojuszy co stanowi ok. 47% wszystkich sojuszy Uniwersytetów Europejskich (w dwóch sojuszach są po dwie polskie uczelnie). Dwie uczelnie są liderami/koordynatorami swoich sojuszy (Politechnika Poznańska, Akademia Leona Koźmińskiego).
Wszystkim polskim uczelniom, które w tym roku weszły w skład sojuszy Uniwersytetów Europejskich serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy wykorzystania wszystkich możliwości związanych z udziałem w tych przedsięwzięciach!