W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszono wyniki konkursu na nowe sojusze „Uniwersytetów Europejskich”

09.07.2024

28 czerwca 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu zorganizowanego w ramach Programu Erasmus+ dot. sojuszy Uniwersytetów Europejskich.

Inicjatywa Uniwersytety Europejskie stanowi integralną część programu Erasmus+ na lata 2021–2027. Europejskie uniwersytety to transnarodowe sojusze, tworzące uniwersytety przyszłości, w celu promocji europejskich wartości i tożsamości oraz podnoszenia jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego rozwijają długoterminową współpracę strukturalną i strategiczną.

Sojusze obejmują partnerów ze wszystkich typów instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie. Opierają się na tworzeniu wspólnej i długoterminowej strategii na rzecz działań w zakresie:

  • programów nauczania skoncentrowanych na studencie;
  • budowy jednego międzyuczelnianego kampusu, w którym różne organizacje studenckie mogą tworzyć własne programy i doświadczać mobilności na wszystkich poziomach studiów;
  • budowy interdyscyplinarnych zespołów, w których studenci, pracownicy naukowi i partnerzy zewnętrzni będą współpracować w zakresie poszukiwania rozwiązań dzisiejszych problemów Europy.

W ramach bieżącej edycji konkursu w całej Europie zostało wybranych 14 nowych sojuszy, które dołączyły do 50 wcześniej istniejących Uniwersytetów Europejskich.

Sojusze Uniwersytetów Europejskich zrzeszają instytucje z 35 państw, w tym wszystkich państw członkowskich UE, a także z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Czarnogóry, Republiki Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Są one mocno zakorzenione w społecznościach i sieciach innowacji i poza uczelniami tworzącymi sojusz, skupiają także około 2200 partnerów stowarzyszonych, od organizacji pozarządowych po przedsiębiorstwa, miasta, władze lokalne i regionalne oraz instytucje szkolnictwa wyższego z krajów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego utworzonego w ramach Procesu Bolońskiego. Wśród parterów stowarzyszonych znajdują się 33 instytucje szkolnictwa wyższego z Ukrainy.

W ramach tegorocznego konkursu 9 polskich uczelni weszło w skład nowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Są to: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego, Polski-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Politechnika Opolska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Łącznie więc polskie uczelnie wchodzą w skład 30 sojuszy co stanowi ok. 47% wszystkich sojuszy Uniwersytetów Europejskich (w dwóch sojuszach są po dwie polskie uczelnie). Dwie uczelnie są liderami/koordynatorami swoich sojuszy (Politechnika Poznańska, Akademia Leona Koźmińskiego).

Wszystkim polskim uczelniom, które w tym roku weszły w skład sojuszy Uniwersytetów Europejskich serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy wykorzystania wszystkich możliwości związanych z udziałem w tych przedsięwzięciach!

{"register":{"columns":[]}}