W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatni dzień zawodów SkillsPoland 2022

25.11.2022

Trwają zawody SkillsPoland. Uczniowie szkół branżowych i techników oraz studenci kierunków technicznych rywalizują w 22 konkurencjach. Zwycięzcy będą reprezentowali nasz kraj na zawodach EuroSkills, które w przyszłym roku odbędą się w Gdańsku.

Na scenie 5 prelegentów i jeden prowadzący. Za nimi wyświetlana prezentacja na dużych telebimach z napisem: Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych w Polsce - EuroskillsGdańsk2023.

Promocja kształcenia zawodowego 

Celem SkillsPoland jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności oraz zacieśnianie współpracy ze środowiskiem pracodawców. Zawody mają również charakter promocyjny, przekonują młodzież, że wybór szkoły branżowej to dobry pomysł na siebie. O rywalizacji uczniów na szczeblu międzynarodowym mówił Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: 

– Żeby zachęcić młodych ludzi do edukacji branżowej trzeba uatrakcyjnić całą ideę i pojęcie edukacji zawodowej. Jednym z takich narzędzi jest WordSkills. Wydarzenie pokazuje edukację zawodową i branżową w zupełnie innym świetle. Młodzi ludzie spotykają się z rówieśnikami z innych krajów, rywalizują między sobą, wymieniają doświadczenia, poznają nowoczesne technologie, które są wykorzystywane w poszczególnych branżach.

Największy konkurs umiejętności branżowych w Polsce 

W trwających konkursach bierze udział 200 uczestników, którzy rywalizują ze sobą w 22 konkurencjach. Zmagania ocenia 100 sędziów, w tym 14 ekspertów zagranicznych. Gościnnie w zawodach uczestniczą uczniowie m.in. z Czech, Danii, Holandii, Francji, Szwecji, Węgier, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Wiele zawodów nabiera dziś nowego znaczenia. Tak jest w przypadku architektury krajobrazu. Ze względu na zmiany klimatyczne, które dzieją się w Polsce i na świecie, dziedzina ta staje się coraz bardziej popularna i potrzebna. Młodzi ludzie, którzy wybiorą ten zawód, będą mogli nauczyć się tworzenia ogrodów pokazowych, ogrodów na dachu, stawów czy oczek wodnych. 

– Korzystamy z najlepszych doświadczeń, dlatego też zaprosiliśmy zawodników i ekspertów z Węgier. Węgrzy byli mistrzami Europy w architekturze krajobrazu w 2021 r.  W tym roku zajęli 3. miejsce na mistrzostwach świata w Tallinie. Jako polska reprezentacja uczymy się od najlepszych – podkreśla Urszula Poniatowska, główny ekspert w konkurencji „architektura krajobrazu”.

W konkurencji mechatronika zawodnicy mają trzy dni na zbudowanie systemu mechatronicznego. – Jest to mała fabryczka, którą muszą zmontować, zaprogramować, obsłużyć i sprawdzić czy poprawnie działa – zaznacza  Arkadiusz Winnicki główny ekspert w konkurencji „mechatronika”. Jak podkreśla: – Bez mechatroniki żadna z fabryk by dzisiaj nie działała. 

Polska gospodarzem EuroSkills 2023

Zwycięzcy SkillsPoland 2022 będą reprezentować Polskę podczas EuroSkills 2023. Zawody, które odbędą się w Gdańsku, zostaną dofinansowane z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

– Planowany jest udział 640 uczestników oraz objęcie wsparciem 100 tys. uczestników – uczniów, nauczycieli, osób ze świata edukacji i biznesu. Jest to wydarzenie, które umożliwia nam wprowadzenie powyższych działań, tak aby znaleźć się na jednej platformie wspólnie z uczniami, pracodawcami i zrealizować jak najlepsze działania w zakresie kształcenia zawodowego – wskazuje Marek Lewiński, Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych MEiN.

Foto: https://worldskillspoland.org.pl/ 

Wideo

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}