Otwarcie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) na Politechnice Opolskiej
07.09.2018
Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) to pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Otwarcie centrum umożliwi rozwój innowacyjnych badań i wdrożeń, wzmocnienie lokalnej gospodarki, wzrost prestiżu uczelni i miasta i przyczyni się do ochrony środowiska.
Innowacje i rozwój polskiej nauki i gospodarki
W powstanie centrum, obok Politechniki Opolskiej, zaangażowany jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Każdy z 72 funkcjonujących na świecie oddziałów Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. W planach Opola jest „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Obok głównego profilu, w obszarze działań centrum znajdą się również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością.
– Otwarcie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii to historyczny dzień dla Politechniki Opolskiej, ale też dla całej polskiej nauki i gospodarki – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Cieszę się z tego jako Polak i Europejczyk – podkreślił.
Pierwsze sukcesy centrum
Podczas otwarcia Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich zaprezentowano pierwsze już realizowane w jego ramach zadanie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem placówki, w kwietniu 2018 r. związanym z projektem naukowcom udało się pozyskać grant w wysokości 4 800 000 zł, z czego ponad połowę kwoty przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie objęło produkcję innowacyjnego elementu karoserii – lekkiego wspornika dla nowych nadwozi samochodów osobowych.
Dyrektorem centrum została dr hab. inż. Anna Król, prof. Politechnik Opolskiej związana z Wydziałem Mechanicznym.