Otwarcie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar z udziałem wiceminister Marii Mrówczyńskiej
09.09.2024
Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska wzięła udział w uroczystym otwarciu Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Nowo powstały ośrodek badawczo-rozwojowy to znaczące wzmocnienie polskiej metrologii.
– Gratuluję ukończenia tego wielkiego dzieła. Główny Urząd Miar jest instytucją, która ma ogromny potencjał badawczo-rozwojowy w zakresie metrologii. Tej metrologii, która kierowana jest do otoczenia społeczno-gospodarczego, ale też do każdego z nas – w automatyce, elektronice, mechanice, medycynie, transporcie czy logistyce. Takie miejsce jak to będzie impulsem do rozwoju zarówno miasta, jak i regionu. Mam nadzieję, że przyczyni się także do tego, że Politechnika Świętokrzyska oraz inne uczelnie w tej części kraju będą mogły pochwalić się efektywnymi badaniami naukowymi, ale i większym zainteresowaniem ze strony studentów – powiedziała podczas otwarcia kampusu wiceminister Maria Mrówczyńska.
Nowoczesna metrologia dla wsparcia gospodarki
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach to nowoczesne centrum badawcze, które będzie koncentrować się na takich dziedzinach jak akustyka, drgania, czas i częstotliwość, długość, masa, termometria oraz metrologia interdyscyplinarna. Ośrodek zapewni wsparcie dla przemysłu, oferując dostęp do zaawansowanej infrastruktury pomiarowej, która umożliwi prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie. Dzięki precyzyjnym pomiarom, które będą dostępne dla różnych sektorów gospodarki, kampus będzie kluczowym elementem rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce.
Rozbudowana infrastruktura technologiczna
Na kielecki kampus składa się sześć laboratoriów: akustyki, czasu i częstotliwości, masy, długości, termometrii oraz informatyki metrologicznej. W obiekcie powstały m.in. dwie specjalistyczne komory akustyczne, gdzie badane będą m.in. mikrofony, głośniki, a także sprzęt bhp do ochrony przed hałasem. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom inżynieryjnym możliwe będzie osiągnięcie maksymalnej precyzji realizowanych pomiarów.
Jednym z najbardziej unikalnych elementów kampusu jest tunel o długości ponad 70 metrów, w którym planowane są testy prędkości, m.in. dronów. Laboratorium czasu i częstotliwości z kolei będzie odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu precyzyjnego systemu dystrybucji czasu w Polsce, co ma szczególne znaczenie dla takich sektorów jak energetyka, telekomunikacja, bankowość czy systemy IT.
Ośrodek powstał we współpracy z Politechniką Świętokrzyską.
Inwestycja o wielkim znaczeniu dla regionu i kraju
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM nie tylko wzmocni pozycję regionu świętokrzyskiego, ale także przyczyni się do rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Dzięki współpracy z Politechniką Świętokrzyską, ma on szansę stać się miejscem spotkań środowiska badawczego, naukowego oraz biznesowego.
Więcej informacji.