W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Studenckiego Centrum Kreatywności z udziałem wiceminister Marii Mrówczyńskiej

15.07.2024

Na Politechnice Śląskiej odbyło się uroczyste otwarcie Studenckiego Centrum Kreatywności, które jest realizowane w ramach programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. W wydarzeniu wzięła udział podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska. Przedsięwzięcie było okazją do dyskusji na temat roli Design Thinking, rozwijania kreatywności i przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.

W korytarzu w drewnianą podłogą stoi duża grupa osób, z prawej wiceminister Mrówczyńska, za nimi ściana z obrazem przedstawiającym wieżę Babel.

Studenckie Centrum Kreatywności

Utworzenie Studenckiego Centrum Kreatywności to jedno z ważniejszych zadań realizowanych przez Politechnikę Śląską w ramach programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Jego celem jest stworzenie przestrzeni, w której można kreować i rozwijać kompetencje przyszłości wśród studentów, doktorantów i pracowników akademickich. Jest to miejsce, w którym odbywać się będą konsultacje, spotkania, debaty czy seminaria a także spotkania z partnerami biznesowymi.

– Studenckie Centrum Kreatywności jest nowym miejscem na Politechnice Śląskiej, zaprojektowanym dla studentów i w uzgodnieniu ze studentami. Miejsce spotkań, powstawania i rozwoju kreatywnych pomysłów i studenckich pasji. Życzę powodzenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań - powiedziała podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska podczas otwarcia Centrum.

Uroczyste otwarcie Centrum było też okazją do podsumowania tygodniowego programu Szkoły Letniej - Design Thinking, którego celem jest promowanie projektowania niestandardowych rozwiązań wśród studentów Politechniki Śląskiej i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej. Uczestnicy tygodniowego programu, oprócz zgłębiania metodologii Design Thinking, pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla realnych wyzwań stojących przed Gliwicami pn.: Gliwice - miasto, z którym warto związać swoją przyszłość.

Design Thinking

Design Thinking jest metodą projektowania rozwiązań, usług, produktów lub procesów, które opierają się na głębokim poznaniu potrzeb użytkownika. Celem tej metody jest rozwiązywanie problemów przez interdyscyplinarny zespół, stworzenie nowych, innowacyjnych produktów, programów edukacyjnych poprzez określenie potrzeb użytkownika. Metoda Design Thinking sprzyja rozwoju innowacji i daje gwarancję niestandardowych rozwiązań.

Program „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”

Priorytetem Programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” (IDUB) jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. W 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło pierwszy konkurs w ramach tego programu. W jego wyniku 10 uczelni, spośród 20 uprawnionych do udziału w konkursie, ma zagwarantowane w latach 2020-2026 coroczne zwiększenie finansowania w wysokości 10% subwencji z 2019 r. na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie otrzymują subwencję zwiększoną o 2%. Wśród laureatów konkursu IDUB znalazła się Politechnika Śląska.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}