Otwarcie w Warszawie centrum inżynieryjnego Boeinga z udziałem ministra Dariusza Wieczorka
04.06.2024
Szef resortu nauki wziął udział w uroczystości otwarcia w Warszawie centrum inżynieryjnego firmy Boeing. „Chcemy być liderami w zakresie wdrażania nowych technologii, badań i rozwoju. Wszystkie tego typu działania będziemy wspierać” – powiedział Dariusz Wieczorek. Inwestycja zakłada stworzenie kilkuset nowych miejsc pracy w Polsce, gdzie Boeing już dziś zatrudnia ponad 1100 osób.
Centrum Inżynieryjne Boeinga w Warszawie
Ogłoszone 3 czerwca otwarcie Centrum Inżynieryjnego w Warszawie jest częścią globalnej strategii firmy. Poprzez identyfikację wyspecjalizowanych zespołów projektowych i zaangażowanie najlepszych talentów na świecie, Boeing może efektywnie się rozwijać. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu podkreślają, że inwestycje te są możliwe dzięki niezwykle utalentowanej polskiej kadrze oraz doskonałemu systemowi uniwersyteckiemu, który kształci specjalistów w wielu dziedzinach. To wszystko jest kluczowe zarówno dla obecnych, jak i przyszłych programów lotniczych.
- Mamy w Polsce znakomity potencjał badawczy, który może służyć lotnictwu na całym świecie – powiedział podczas otwarcia centrum inżynieryjnego Boeinga w Polsce minister Dariusz Wieczorek. - Polski rząd stawia na badania i rozwój. Chcemy być liderami w zakresie wdrażania nowych technologii, badań i rozwoju. Wszystkie tego typu działania będziemy wspierać – dodał.
Inwestycja Boeinga nie tylko podkreśla znaczenie Polski jako centrum technologicznego w Europie, ale także stwarza nowe możliwości dla polskich inżynierów i naukowców, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i technologicznego naszego kraju.
Centra inżynieryjne Boeinga w Polsce
Biura inżynieryjne Boeinga funkcjonują na terenie naszego kraju w Warszawie, Gdańsku i Rzeszowie. Działania ośrodków skoncentrowane są na inżynierii strukturalnej i produkcyjnej, a także inżynierii oprogramowania i systemów, wspierając zarówno programy komercyjne, obronne, jak i usługowe firmy. Pracują nad systemami nawigacyjnymi, oprogramowaniem dla najnowszych maszyn cywilnych i wojskowych oraz technologiami dla autonomicznych i niskoemisyjnych środków transportu powietrznego.
Główne biuro inżynieryjne Boeinga w Rzeszowie prowadzi szereg działań obejmujących dziedziny takie jak inżynieria mechaniczna i elektryczna. Zapewnia też bieżące wsparcie klientów. Oddział w Gdańsku, znany z rozwoju oprogramowania, specjalizuje się w inżynierii systemów i awioniki, opracowując technologie wykorzystywane w samolotach Boeinga. Zespoły w Warszawie skupiają się na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów, ściśle współpracując z Instytutem Lotnictwa, będącym częścią Sieci Łukasiewicz.