Otwarte posiedzenie Senatu AGH w Krakowie – zwycięskiej uczelni w konkursie IDUB
20.01.2020
Akademia Górniczo-Hutnicza staje przed wielkim wyzwaniem. Jestem jednak przekonany, że wspólnocie akademickiej tej uczelni uda się sprostać celom, jakie przed sobą postawiła – powiedział 20 stycznia 2020 r. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwartego posiedzenia Senatu AGH w Krakowie. Uroczystość zorganizowano z okazji uzyskania przez AGH statusu uczelni badawczej w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
AGH znalazła się w gronie 10 zwycięzców pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Program to jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Konstytucji dla Nauki, którego celem było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.
J. Gowin: osiągnięcie statusu uczelni badawczej to prestiż i wyróżnienie
W uroczystym posiedzeniu Senatu AGH wziął udział wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który gratulował władzom i wszystkim pracownikom AGH w Krakowie zasłużonego sukcesu. „Macie państwo prawo do dumy i satysfakcji” – podkreślił szef MNiSW.
Wicepremier zwrócił uwagę, że zwycięstwo w konkursie „IDUB” oznacza dla uczelni zwiększenie subwencji o 10% przez 7 lat. „Przy założeniu, że AGH pozytywnie przejdzie ewaluację, uczelnia może liczyć na dodatkowe środki finansowe w wysokości ok. 370 mln zł w perspektywie najbliższych 7 lat” – mówił szef resortu.
Minister Jarosław Gowin podkreślił, że Akademia Górniczo-Hutnicza złożyła w konkursie IDUB wniosek, który został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów. Podstawowym elementem wszystkich wniosków były plany rozwoju zawierające cele dotyczące podnoszenia jakości działalności naukowej, jakości kształcenia oraz jakości zarządzania.
„Plan przygotowany przez AGH został oceniony jako zawierający bardzo przekonującą, realistyczną strategię podniesienia umiędzynarodowienia” – podkreślił wicepremier Gowin. AGH – jak dodał - wykorzystuje w swoim planie wyróżniające się na tle polskich uczelni osiągnięcia naukowców oraz aktywność uczelni w międzynarodowych sieciach współpracy.
Szef MNiSW zwrócił jednocześnie uwagę, że zespół ekspertów zalecił uczelni, aby w jeszcze większym stopniu położyła nacisk na umiędzynarodowienie – tzn. zwiększyła liczbę zagranicznych pracowników i studentów, zachęcała do współpracy międzynarodowej przy publikowaniu prac naukowych czy organizacji wydarzeń.
Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka podkreślił, że uzyskanie statusu uczelni badawczej to „dla niej ogromna szansa na zdecydowanie szybszy rozwój”. „Jestem pewny, że dobrze wykorzystamy tę szansę” – zapewnił.
Plan realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w AGH
Podczas posiedzenia Senatu AGH plan realizacji projektu przedstawił prof. dr hab. inż. Marek Przybylski.
Dodatkowe środki dla AGH mają zapewnić realizację działań służących osiągnięciu kilkudziesięciu celów szczegółowych podporządkowanych pięciu celom głównym (narzuconym warunkami konkursu) dotyczącym:
- zwiększenia wpływu działalności naukowej uczelni na rozwój światowej nauki
- wzmocnienia współpracy badawczej z instytucjami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej
- podniesienia jakości kształcenia studentów i doktorantów
- przygotowania i wdrożenia kompleksowych rozwiązań służących rozwojowi zawodowemu pracowników uczelni, w szczególności młodych naukowców
- podniesienia jakości zarządzania uczelnią, w tym projakościowych zmian organizacyjnych.
Beneficjentami dodatkowych środków finansowych mają być przede wszystkim te grupy badawcze, które - pracując w tzw. priorytetowych obszarach badawczych (POB) - zagwarantują poprawę wskaźników, na podstawie których będzie rozliczana realizacja celów i przyznane środki finansowe.
W AGH wyróżniono osiem priorytetowych obszarów badawczych:
- zrównoważone technologie energetyczne, odnawialne źródła energii i magazyny energii oraz zarządzanie zasobami; projektowanie, wytwarzanie, aplikacja, synergia i integracja procesów;
- nowe technologie dla gospodarki o obiegu zamkniętym: połączenie modeli biznesowych z ekoinnowacjami w celu wzrostu produktywności i minimalizacji odpadów oraz tworzenia i wykorzystywania wiedzy;
- woda-energia-klimat: interdyscyplinarne podejście dla zrównoważonego rozwoju;
- rozwiązania techniczne: od badań podstawowych, przez modelowanie i projektowanie, aż do prototypów; zastosowania narzędzi matematyki, informatyki i elektroniki w problemach skali makro, mikro i nano;
- materiały, technologie i procesy inspirowane naturą: biotechnologia, bioinspiracje w inżynierii i nauce o materiałach, biosensory, bioenergetyka, biokataliza, biokomputery i bioobliczenia;
- inteligentne techniki informacyjne, telekomunikacyjne, komputerowe i sterowania;
- projektowanie, produkcja, badanie nowoczesnych materiałów i przyszłościowych technologii w oparciu o multidyscyplinarne podejście łączące inżynierię materiałową z chemią, fizyką, matematyką i medycyną;
- przekraczanie granic: eksperymentalna fizyka wysokich energii, ekstremalne stany materii, zaawansowane technologie w detekcji promieniowania, badania i zastosowania transdyscyplinarne.
W szczególności pracownicy naszej uczelni będą mogli otrzymywać wysokie dodatki motywacyjne, aplikować o redukcję pensum w przypadku prowadzenia prestiżowych i obciążających grantów, aplikować o dofinansowanie wyjazdów na zagraniczne staże naukowe, na staże przemysłowe, aplikować o granty uczelniane służące przygotowaniu wniosków o granty badawcze w takich instytucjach jak NCN, NCBiR, FNP, a przede wszystkim w Komisji Europejskiej i Europejskiej Radzie Nauki, aplikować o dofinansowanie inwestycji aparaturowych etc., etc.
Dodatkowe środki finansowe wynikające ze statusu uczelni badawczej zostaną też przeznaczone na zatrzymanie w uczelni najlepszych doktorantów, finansowanie stypendiów dla zagranicznych naukowców chcących pracować z nami, na stworzenie warunków zachęcających do studiowania w naszej uczelni zagranicznych studentów i doktorantów, czy też na zapewnienie profesjonalnego przygotowywania wniosków o granty międzynarodowe przez wyspecjalizowane służby.
I konkurs IDUB – najważniejsze informacje
Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które mają szansę w przyszłości stać się uczelniami badawczymi.
Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):
- Uniwersytet Warszawski
- Politechnika Gdańska
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Politechnika Śląska
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Wrocławski