Pierwsze posiedzenie Rady Doskonałości Naukowej nowej kadencji z udziałem ministra Dariusza Wieczorka
09.01.2024
8 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Rady Doskonałości Naukowej w nowej kadencji na lata 2024-2027. W spotkaniu wziął udział Minister Nauki Dariusz Wieczorek. Przewodniczącym RDN został prof. dr hab. Bronisław Sitek.
Podczas spotkania minister Wieczorek podkreślił rolę i znaczenie RDN w systemie nauki oraz szkolnictwa wyższego. Przypomniał również o potrzebie kontynuacji dialogu pomiędzy poszczególnymi gremiami, aby stale wzmacniać rozwój nauki w Polsce.
- Zależy nam przede wszystkim na profesjonalizmie, jeśli macie rozwiązania żeby instytucja mogła działać efektywniej jestem otwarty na dyskusje – zadeklarował minister Dariusz Wieczorek.
Szef resortu nauki wskazał także na wyzwania stojące przed ministerstwem, zwracając szczególną uwagę na tematy związane z przywróceniem nadzoru nad NCBR przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, reformę Polskiej Akademii Nauk oraz przegląd reformy wprowadzonej ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
- Życzę Państwu, żebyście byli dumni z tego co robicie, trzymam kciuki za mądre decyzje – dodał minister Wieczorek.
Rada Doskonałości Naukowej
Rada Doskonałości Naukowej działa na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych oraz w zakresie sztuki i tytułu profesora. W jej skład wchodzi po 3 przedstawicieli każdej dyscypliny naukowej, natomiast w przypadku, gdy zakres danej dziedziny obejmuje tylko jedna dyscyplinę, w skład RDN wchodzi 5 przedstawicieli tej dyscypliny.
Obecnie RDN liczy 169 członków.
Do głównych zadań rady należą:
- współdziałanie w ramach postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego z podmiotami habilitującymi;
- wyznaczanie podmiotów doktoryzujących oraz habilitujących do przeprowadzenia postępowań o awans naukowy w ustawowo określonych przypadkach;
- przeprowadzanie postępowań w sprawie nadania tytułu profesora;
- występowanie, jako organ II instancji, w postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego;
- sprawowanie nadzoru nad podmiotami doktoryzującymi oraz habilitującymi w zakresie zgodności z prawem postępowań awansowych;
- wznawianie postępowań w sprawie nadania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego;
- wydawanie decyzji administracyjnych w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie nabycia uprawnień równoważnych uprawnieniom wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego;
- przyznawanie uprawnień do doktoryzowania i habilitacji w odniesieniu do nowo wyodrębnionych (i nieewaluowanych) dyscyplin (od 2023 r.).