Pierwsze urodziny Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
06.11.2018
16 uruchomionych programów wymiany akademickiej na kwotę 200 mln złotych, ponad 700 uczestników letnich kursów języka polskiego, 4,5 tysiąca uwierzytelnionych dokumentów – tak w skrócie można podsumować pierwszy rok działalności Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz wiceminister Piotr Dardziński spotkali się z pracownikami NAWA, z którymi rozmawiali o celach agencji na przyszłość i dotychczas zrealizowanych projektach.
Wzmocnienie potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego
NAWA została powołana 1 października 2017 roku jako odpowiedź na potrzeby środowiska akademickiego i w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Do głównych zadań agencji należy prowadzenie długofalowej polityki na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez przygotowanie programów stypendialnych dla naukowców, instytucji i studentów, upowszechnianie języka polskiego za granicą oraz promocję polskiej nauki i uczelni na całym świecie. Do zadań NAWA należy także uwierzytelnianie dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie podległe poszczególnym ministrom zanim uzyskają legalizację Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W pierwszym roku działalności pracownicy uwierzytelnili 4,5 tysiąca dokumentów.
Bez Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nie da się zrealizować misji umiędzynarodowienia polskiej nauki i polskich uniwersytetów. Jesteśmy krajem, który zaczyna stawać się atrakcyjny dla dobrych naukowców z całego świata. Trzeba stworzyć atrakcyjne warunki dla ich długofalowej pracy. – powiedział podczas spotkania wicepremier Jarosław Gowin.
Programy dla środowiska akademickiego
Agencja dysponuje szeroką ofertą autorskich programów dla środowiska akademickiego ‒studentów, doktorantów, naukowców i instytucji. W tym roku uruchomiono 16 programów, do których aplikowało 7 tysięcy osób. Wśród projektów prowadzonych przez NAWA są m.in. Polskie Powroty, które mają zachęcić do powrotu do kraju polskich naukowców, Program Lektorzy promujący język polski i kulturę polską za granicą poprzez kierowanie tam lektorów języka polskiego czy polegający na doskonaleniu kompetencji kadry akademickiej przez międzynarodową wymianę stypendialną program PROM. Podczas odbywających się na 4 kontynentach targów związanych ze szkolnictwem wyższym agencja stworzyła 22 stoiska narodowe, które odwiedziło ponad 35 tysięcy osób zainteresowanych studiowaniem w Polsce. Działania te zostały podjęte w ramach kampanii Ready, Study, Go! Poland promującej studia na polskich uczelniach. Dzięki niej do Polski przyjechało kilkuset studentów i studentek z całego świata.
NAWA jednak nie zwalnia tempa. Trwają przygotowania do organizacji największej misji edukacyjnej polskich uczelni na Ukrainie, dobiegają końca oceny merytoryczne programów skierowanych do polskich naukowców: Polskie Powroty i programu im. Bekkera, a niebawem ogłoszone zostaną kolejne nabory. Więcej informacji o aktualnych działaniach agencji i naborach do programów na stronie: https://nawa.gov.pl/.