Po raz 15. wybrano Najlepszego Nauczyciela Zawodu
28.10.2022
W Teatrze Starym w Bolesławcu wręczono nagrody w organizowanym przez Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości z Bolesławca oraz Powiat Bolesławiecki konkursie „Najlepszy Nauczyciel Zawodu w roku szkolnym 2021/2022”. Podczas uroczystej Gali wiceminister Marzena Machałek podziękowała rzemieślnikom za wsparcie młodych wchodzących na rynek pracy oraz podkreśliła, że coraz więcej uczniów wybiera szkoły zawodowe.
– Chcę Państwu podziękować za wieloletnią pracę oraz wkład w polskie kształcenie branżowe i techniczne. Gdyby nie rzemiosło w Polsce, kształcenie to nie przetrwałoby – powiedziała zwracając się do przedstawicieli rzemiosła wiceminister Marzena Machałek.
15 edycja konkursu „Najlepszy Nauczyciel Zawodu”
Już po raz 15. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości z Bolesławca oraz Powiat Bolesławiecki zorganizowali konkurs na „Najlepszego Nauczyciela Zawodu”. W tegorocznej edycji nominowanych było 16 nauczycieli zawodu. W Gali uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz świata rzemiosła.
Laureaci konkursu: I miejsce w konkursie zajęła Matylda Kryjak prowadząca zakład fryzjerski, II miejsce wywalczył Krystian Góra prezentujący branżę gastronomiczną oraz III miejsce dla przedstawiciela branży cukierniczej Cypriana Graczyka.
Celem konkursu jest nagrodzenie rzemieślników, nauczycieli zawodu, którzy realizują program praktycznej nauki zawodu.
Absolwenci wybierają szkoły branżowe!
– Idziemy w dobrym kierunku, 58% absolwentów szkół podstawowych jest w szkołach branżowych i technicznych, i to są dobre zmiany. Po kształceniu w tych szkołach, młodzi ludzie mają dobrą i dobrze płatną pracę – podkreśliła wiceminister.
Jednoczenie wiceminister Marzena Machałek doceniła dobry poziom szkolnictwa w Bolesławcu, zarówno w odniesieniu do szkolnictwa ogólnego, jak i zawodowego: – Macie bardzo dobre wyniki w egzaminach zawodowych i czeladniczych również. Mimo że w Polsce były odwrotne tendencje, tu w powiecie bolesławieckim, wybierało się kształcenie zawodowe. Liczba uczniów wybierających kształcenie zasadnicze była wyższa niż średnia w całej Polsce.
Rzemieślnicy napędzają polską gospodarkę
Wiceminister podziękowała rzemieślnikom, nie tylko za naukę zawodu, ale też za wkład w wychowywanie młodych ludzi do życia w różnych grupach społecznych. Za piękne wielowiekowe tradycje wzorca Mistrz–uczeń.
– Nie będzie polskiej gospodarki, nie będzie rozwoju bez małych przedsiębiorstw, bez rzemiosła. Jesteście solą ziemi tej ziemi i bardzo wam za to dziękuję. Cieszę się, że dzisiaj mogłam pogratulować wszystkim nominowanym. Gratuluję wszystkim nauczycielom zawodu, wszystkim rzemieślnikom, wszystkim którzy się angażują w to, by młodzi ludzie mieli dobrą pracę i Polska gospodarka mogła się rozwijać – podkreśliła wiceminister.