Podpisano list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji
15.11.2024
W Warszawie podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Na rozwój AI w Polsce rząd przeznaczy 1 mld zł.
– Powołanie Funduszu Sztucznej Inteligencji to jest zbudowanie takiego mocnego fundamentu dla polskiej gospodarki, z którego będą mogli korzystać mali i średni przedsiębiorcy, będą mogły korzystać startupy. Będziemy budowali w Polsce fabrykę sztucznej inteligencji i ten proces już się rozpoczął. Będziemy w Polsce budowali wielki instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
– To jest bardzo ważny dzień dla Polski bezpiecznej i gospodarnej, bo te dwie wartości spotykają się dziś ze sobą. Nie ma przyszłości jednego i drugiego bez sztucznej inteligencji. Strategia rozwoju sztucznej inteligencji, Fundusz Sztucznej Inteligencji, fabryka sztucznej inteligencji to jest coś, co może stanowić o przewadze konkurencyjnej dla Polski, o jej bezpieczeństwie i rozwoju gospodarczym – mówił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kto podpisał list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji?
List intencyjny został podpisany przez przedstawicieli kluczowych resortów i instytucji publicznych. W imieniu Ministerstwa Cyfryzacji podpisy złożyli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz sekretarz stanu Dariusz Standerski. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podsekretarz stanu Andrzej Szeptycki podpisał dokument w imieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polski Fundusz Rozwoju reprezentował wiceprezes Mariusz Jaszczyk, a Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – dyrektor prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski. Narodowe Centrum Nauki było reprezentowane przez dr Agnieszkę Dobrowolską, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego – przez prof. Martę Postułę, pierwszą wiceprezes zarządu.
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy etap powołania Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji
List intencyjny rozpoczyna formalny proces tworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. Jego głównym celem będzie wspieranie rozwoju AI poprzez wyznaczanie kierunków działań, analizę rynku oraz opiniowanie projektów i inicjatyw związanych z polityką AI w Polsce. Dzięki współpracy między instytucjami możliwe będzie skuteczniejsze wykorzystanie środków publicznych oraz wdrażanie nowoczesnych, spójnych rozwiązań technologicznych.
1 mld zł na rozwój sztucznej inteligencji w Polsce
Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji będzie koordynować działania na rzecz:
- efektywnego inwestowania środków publicznych
- wspierania projektów związanych z AI
- monitorowania rynku i tworzenia rekomendacji dla rozwoju technologii
- budowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w Polsce
Rada ma skupiać najważniejsze instytucje rozdzielające środki publiczne na cele związane z rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Rada będzie organem doradczym, którego głównym celem będzie wspieranie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce.
Cele przyszłej współpracy
Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument ten określi precyzyjne ramy współpracy między instytucjami, umożliwiając skuteczniejszą koordynację działań w zakresie planowania i realizacji inwestycji w obszarze sztucznej inteligencji. Celem porozumienia jest optymalizacja zarządzania zasobami finansowymi oraz stymulowanie innowacji technologicznych, które odegrają istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki i podniesieniu standardu życia obywateli.