Podsumowanie wizyty wiceministra Tomasza Rzymkowskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
07.12.2022
Udział w konferencji Abu Dhabi Space Debate oraz spotkanie z kadrą pedagogiczną Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Dubaju to najważniejsze punkty wizyty wiceministra Tomasza Rzymkowskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Konferencja Abu Dhabi Space Debate
Podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski uczestniczył w konferencji Abu Dhabi Space Debate. Wydarzenie, które odbyło się 6 grudnia, zgromadziło przedstawicieli administracji rządowych oraz przemysłu. Celem konferencji była dyskusja na temat kluczowych wyzwań w obszarze przemysłu kosmicznego.
Jednym z punktów debaty był panel ministerialny „Space in national science and technology programmes”, w którym uczestniczył wiceminister Tomasz Rzymkowski. W dyskusji wzięli udział również: Sarah Al Amiri, Minister Stanu ds. Edukacji Publicznej i Zaawansowanych Technologii PZEA oraz Mehmet Fatih Kacir, wiceminister przemysłu i technologii Turcji.
W czasie konferencji wiceminister Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę na obecność polskich naukowców w międzynarodowych przedsięwzięciach w obszarze badań kosmicznych. Zaznaczył, że rozwój sektora kosmicznego odbywa się przede wszystkim przez udział w misjach i projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dodał jednocześnie, że intensywny rozwój badań kosmicznych nie powinien przyjmować formy wyścigu zbrojnego.
Wiceminister Tomasz Rzymkowski przywołał postać Mikołaja Kopernika oraz zaprosił uczestników konferencji do udziału w obchodach Roku Mikołaja Kopernika, który przypada w 2023 r. Wówczas będziemy obchodzili rocznicę 550. urodzin wybitnego polskiego astronoma.
Spotkanie z Polonią w Polskiej Szkole przy Ambasadzie RP w Dubaju
W rezydencji Ambasadora RP w Abu Zabi wiceminister Tomasz Rzymkowski spotkał się z dyrekcją i gronem pedagogicznym Szkoły Polskiej im. Wacława Rzewuskiego przy Ambasadzie RP. Jak wskazywali nauczyciele tej placówki, zainteresowanie zajęciami w szkole wzrosło w ostatnich latach. Pojawiła się także potrzeba zorganizowania zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Szkoła realizuje ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla polskich uczniów uczących się za granicą. Umożliwia naukę języka polskiego oraz zdobycie wiedzy o Polsce, w tym z historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie.
Szkoła pełni ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków na obczyźnie oraz ułatwia uczniom wracającym do kraju kontynuowanie nauki w Polsce. Obecnie uczy się w niej 173 uczniów, a pracuje 9 nauczycieli. Nauczyciele są zatrudniani przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Oświaty za Granicą. Przy szkole działa rada rodziców oraz biblioteka.