W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy razem z Chińczykami będą badać „starożytny” Wszechświat

19.05.2018

Polska aparatura badawcza skonstruowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN znajdzie się na pokładzie chińskiej sondy kosmicznej, która w ramach misji Chang’E-4 wystartuje pod koniec maja. To efekt wizyty w Chinach wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który w 2016 r. prowadził rozmowy z Narodowym Centrum Nauk Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk.

Radioteleskopy na tle pomarańczowego nieba i zachodzącego Słońca

Polska – równorzędny partner Chin

Polskie prace związane z misją Chang’E-4 realizowane są w ramach projektu „Discovering the Sky at Longest Wavelength-Pathfinder”. Współpracę Centrum Badań Kosmicznych PAN z partnerami z Chińskiej Akademii Nauk sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Niech nie myli nas dysproporcja między Chinami a Polską. Chińczycy traktują nas jak równorzędnego partnera, jesteśmy dla nich pomostem wiodącym do Europy Środkowo-Wschodniej – mówił w październiku 2016 roku na konferencji poświęconej wizycie w Chinach premier Jarosław Gowin. 

Ciemna strona księżyca

Głównym celem eksperymentu, w którym biorą udział Polacy, są radiowe obserwacje Wszechświata. Badaczy interesują zarówno najdalsze i najstarsze regiony Kosmosu, jak i najbliższe otoczenie Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego. Pomiary zostaną wykonane z orbity Księżyca – lokalizacji, która gwarantuje najlepsze warunki dla obserwacji radiowych. Szczególnie cenne będą dane zebrane po tzw. „ciemnej stronie” Srebrnego Globu (stronie niewidocznej z Ziemi). Jest ona wolna od zakłóceń radiowych generowanych przez naszą cywilizację.

Mapa Wszechświata z Wieków Ciemnych

Przy konstruowaniu oprzyrządowania (analizatorów radiowych wraz z kompletem anten) Polacy współpracowali z naukowcami Narodowego Centrum Nauk Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk. Wspólny eksperyment to etap przygotowań przed przyszłą misją kosmiczną, w skład której ma wejść wiele – nawet kilkanaście – małych satelitów. Taka konfiguracja umożliwi opracowanie mapy Wszechświata z okresu tzw. Wieków Ciemnych – czasu, gdy Wszechświat był na tyle młody, że nie było jeszcze gwiazdy (tj. w całym Kosmosie nie było światła).

Misja Chang’E-4 - co to takiego 

Chińska misja Chang’E-4 jest przedsięwzięciem złożonym i obejmuje wystrzelenie kilku niezależnych sond kosmicznych. Jedna z nich wyląduje na powierzchni Księżyca i umieści na niej łazik. Druga będzie pełniła rolę stacji komunikacyjnej między Ziemią a Księżycem. Natomiast dwie ostatnie zajmą się badaniem otoczenia Księżyca, wokół którego będą orbitować. To właśnie na nich zainstalowane zostały instrumenty zbudowane w CBK PAN.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:02 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:02 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}