Politechnika Opolska ma wiele do zaoferowania Polsce – minister Przemysław Czarnek odwiedził opolską uczelnię
31.03.2022
Dziś, 31 marca br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Politechnikę Opolską. Podczas wizyty zwiedził dwa laboratoria Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki – Laboratorium Układów Programowalnych Automatyki oraz Laboratorium podstaw elektroniki.
– Politechnika Opolska ma wiele do zaoferowania Polsce. Nowe kierunki studiów, np. sport i bezpieczeństwo, które doskonale wpisują się w tę sytuację, która obserwujemy – mówił Minister Edukacji i Nauki. – Bezpieczeństwo to rzecz, o którą musimy się troszczyć także na gruncie Politechniki – dodał szef MEiN.
Minister Przemysław Czarnek nawiązał także do programu metrologii, który już funkcjonuje, a Politechnika Opolska wpisuje się w jego założenia: – Świetnie działa tu też Centrum Metrologii. To jest rzecz, na którą stawiamy. Mamy specjalny program ministra, by zjednoczyć polskich metrologów. Tu w Politechnice Opolskiej mamy również wybitnych metrologów, którzy mogą rozwijać tę dziedzinę nauki – zaznaczył minister Przemysław Czarnek.
W czasie wizyty szef MEiN przekazał władzom uczelni czeki o łącznej wartości blisko 6 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje dotyczące kształcenia oraz na IV i V edycję programu „Doktorat wdrożeniowy”. Program jest pomyślany tak, aby każda ze stron biorąca, która w nim uczestniczy, uczelnia bądź instytut, przedsiębiorstwo i doktorant – wyniosła z niego wymierne korzyści.
Laboratoria Politechniki Opolskiej
W czasie swojej wizyty minister Przemysław Czarnek zwiedził Laboratorium Układów Programowalnych Automatyki, które służy studentom do przekazywania wiedzy dotyczącej programowania układów. Stacje komputerowe, w jakie zostało wyposażone laboratorium, pozwalają na programowanie z dowolnego stanowiska komputerowego. Studenci mogą programować obiekty sterowane sekwencyjnie, sterowane silnikami krokowymi czy dokonywać strojenia regulatorów przemysłowych.
Z kolei w laboratorium podstaw elektroniki studenci odbywają zajęcia praktyczne z wykorzystaniem układów elektronicznych analogowych i cyfrowych. Jest ono wyposażone jest w 8 stanowisk z pełnym osprzętem.
Uczelnia w ramach posiadanych uprawnień utworzyła od roku akademickiego 2020/2021 studia I stopnia o profilu praktycznym na kierunku inżynieria biomedyczna, a od roku akademickiego 2022/2023 planuje uruchomić studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku elektronika i systemy komputerowe.