Polonia Restituta - kultura i tożsamość
10.12.2018
Katolicki Uniwersytet Lubelski był gospodarzem ósmej już konferencji z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, poświęconej kulturze. Dyskutowano o znaczeniu kultury narodowej w pielęgnowaniu i zachowaniu polskości podczas wielu lat zaborów, a potem okupacji i dominacji sowieckiej.
Lublin – miasto wielu kultur
Miejsce konferencji – Lublin – jest najlepszym przykładem na to, czym była polska kultura w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów; w czasach, gdy około połowę mieszkańców stanowiła ludność żydowska, gdy obok siebie mieszkali chrześcijanie dwóch różnych obrządków. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu wicepremier Jarosław Gowin, Lublin nadal jest miastem wielu narodów, kultur i religii.
– Trzeba za Janem Pawłem powtórzyć: człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą i nie może obejść się bez kultury. On jest sprawcą i twórcą kultury, w niej się wyraża i w niej się potwierdza – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Jeśli człowiek kształtowany jest przez kulturę, to mówiąc o niej, nie możemy zapominać o kształtowaniu ludzi młodych. O kształtowaniu ich poprzez wprowadzenie ich w kulturę.
Ważne pytania o tożsamość
To bogactwo wymaga pielęgnowania, a także wciąż aktualizowania pytań: co łączy nas jako Polaków? jaka kultura powinna stanowić fundament naszej tożsamości? na ile tożsamość zmienia się wraz z biegiem dziesięcioleci oraz przemianami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi? – takie pytania zadał minister nauki i szkolnictwa wyższego wszystkim uczestnikom konferencji.
Wiele głosów w dyskusji
Wśród zaproszonych gości w dyskusji nt. „Kształtowanie tożsamości – osoby i okoliczności” uczestniczyli Zofia Romaszewska, prof. Szewach Weiss oraz prof. Leszek Korporowicz, zaś w spotkaniu, którego tematem przewodnim było „Znaczenie dziedzictwa kulturowego dla drugiego stulecia niepodległości RP” wzięli udział m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, wokalista Zygmunt „Muniek” Staszczyk orz prof. KUL dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik.
Konferencji towarzyszą wystawa „KUL uniwersytetem niepodległej Polski”, ekspozycja znaczków pocztowych „Ojcowie niepodległości” oraz wystawa poświęcona rzeźbom barokowym ze zbiorów Muzeum KUL.
Cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" jest organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Radę Episkopatu Polski oraz Akademię Ignatianum. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.