POLONIA RESTITUTA - Osoba ludzka – jej prawa i obowiązki
14.01.2019
Co to znaczy być człowiekiem? Jak zdefiniować nasze prawa i obowiązki? Jaka koncepcja człowieczeństwa powinna stanowić źródło naszego ustroju prawnego i gospodarczego? Te i wiele innych pytań postawili uczestnicy 9. konferencji z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, odbywającej się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to zarazem ostatnia konferencja z cyklu, którego zwieńczeniem będzie kongres w Krakowie, w kwietniu tego roku.
Jednostka „w” i „dla” społeczeństwa
Jak zaznaczył w swym wystąpieniu minister nauki i szkolnictwa wyższego, temat osoby ludzkiej jest zagadnieniem fundamentalnym, gdyż „od odpowiedzi na pytanie, jak definiujemy i pojmujemy nasze człowieczeństwo, bezpośrednio zależy to, jakim jesteśmy społeczeństwem i w jakim żyjemy państwie”. Premier Jarosław Gowin zadał także pytanie o to, na ile państwo i społeczeństwo powinny służyć jednostce, oraz – na ile jednostka powinna brać odpowiedzialność za dobro wspólne.
Nowy humanizm
Rozważania nad osobą ludzką mają swój fundament w katolickiej nauce społecznej, szczególnie w propagowanej przez papieża Franciszka idei nowego humanizmu, którego głównymi założeniami są: więziotwórcza kultura solidarności, zdolność do dialogu jako formy spotkania oraz zdolność do budowania zintegrowanego i pojednanego społeczeństwa.
Polonia Restituta
Seria spotkań pod wspólnym hasłem „Polonia Restituta” jest realizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Radę Episkopatu Polski z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Honorowy patronat nad cyklem konferencji objął Prezydent RP Andrzej Duda. Celem organizatorów, wśród których jest także Akademia Ignatianum z Krakowa, jest, by obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości, nie tylko świętować i wspominać wielką historię, ale wypracować również konstruktywne koncepcje z myślą o nadchodzących dekadach.
Więcej informacji na stronie www.polonia-restituta.pl.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 18:46 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 18:46 administrator gov.pl