W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy naukowcy na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018

18.07.2018

Polscy naukowcy wyróżnieni sesją na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018 w Reykjaviku. Spośród 100 zgłoszeń sesja Biotic indicators of the Arctic environmental changes została najwyżej oceniona przez radę naukową.

Polska stacja polarna - parterowe pawilony na tle gór, z prawej zatoka

Tegoroczna odsłona prestiżowej konferencji Arctic Circle Assembly, w dniach 19-21 października, w Reykjaviku, zostanie uświetniona prestiżową sesją, organizowaną przez członków Polskiego Konsorcjum Polarnego pt. Biotic indicators of the Arctic environmental changes. Będzie ona nowym fenomenom  adaptacji i ekspansji roślin oraz krzewów (ang. shrubification) wskutek ustępowania lądolodu i ocieplania klimatu w obszarach polarnych.

Arctic Circle Assembly jest dorocznym forum prezentacji osiągnięć, planów i promocji działań naukowych, gospodarczych i edukacyjnych w Arktyce przez poszczególne państwa i organizacje o zasięgu międzynarodowym. W wydarzeniu bierze udział ponad 2 tys. uczestników z ponad 60 państw – przedstawiciele świata nauki, polityki (w tym głowy państw i szefowie rządów) i biznesu, jak również przedstawiciele ludów autochtonicznych, zamieszkujących obszary podbiegunowe – zainteresowanych zmianami klimatu, zrównoważonych rozwojem i przyszłością Arktyki.

Polska jest obecna na tym wydarzeniu od kilku lat, w ubiegłorocznej edycji pełniliśmy rolę honorowego gościa, z uwagi na obchodzone rocznice - 60-lecia stacji im. Stanisława Siedleckiego „Hornsund” na Spitsbergenie, 85-lecia pierwszej polskiej wyprawy polarnej oraz 40-lecia stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe, Antarktyka).

W 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło Polskie Konsorcjum Polarne w organizacji sesji plenarnej Poland the Arctic z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Łukasza Szumowskiego oraz sesji tematycznych: The Arctic and polar research as an Vehicle for STEM & Environmental Education – sesji poświęconej edukacji polarnej i projektowi “Edu-Arctic” (finansowany ze środków H2020), sesji Polish Exploration of Changing Arctic połączonej z prezentacja filmów krótkometrażowych i dyskusją o rezultatach polskich badań polarnych, jak również wystawy poświęconej eksploracji obszarów polarnych From Long Tradition to Modern Studies of the Arctic System.

{"register":{"columns":[]}}