W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Albania wzmacniają współpracę w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego

11.02.2025

Podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki spotkał się z ambasador Albanii w Polsce Mimozą Halimi.

Wiceminister Szeptycki stoi obok kobiety w czarnym ubraniu, za nimi pod białą ścianą flagi Polski, Albanii i UE, w lewej zasłonięte firankami okno.

Podczas spotkania omówiono perspektywy zacieśnienia relacji pomiędzy polskimi i albańskimi instytucjami naukowymi oraz akademickimi. Dyskusja objęła zarówno działalność agencji wspierających badania naukowe i wymianę akademicką, jak i funkcjonowanie uczelni, instytutów badawczych oraz ośrodków akademickich.

Polska i Albania już teraz skutecznie współpracują w ramach programów międzynarodowych, takich jak CEEPUS i ERASMUS+. Obie strony wyraziły chęć dalszego wzmacniania relacji oraz wykorzystywania dodatkowych formatów współpracy dostępnych dla obu krajów.

Wymiana doświadczeń w kontekście integracji z UE

Spotkanie stało się również okazją do omówienia kwestii związanych z procesem akcesji Albanii do Unii Europejskiej. W kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE podjęto temat doświadczeń Polski na drodze do członkostwa w Unii oraz możliwości wsparcia, jakie może zaoferować Albanii i innym krajom Bałkanów Zachodnich.

Ambasador Mimoza Halimi podkreśliła, jak istotne jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie integracji europejskiej, co może stanowić cenne wsparcie dla Albanii i całego regionu.

Perspektywy na przyszłość

Polsko-albańska współpraca w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego rozwija się dynamicznie, a obie strony deklarują gotowość do dalszego zacieśniania relacji. Wspólne projekty akademickie i badawcze stanowią istotny element międzynarodowego partnerstwa, przyczyniając się do wzmacniania więzi między naukowcami, studentami i instytucjami z obu krajów.