W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Komisja Akredytacyjna – 20 lat działań na rzecz zapewnienia i doskonalenia jakości w szkolnictwie wyższym

26.10.2022

W sali audytoryjnej dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się jubileuszowa gala z okazji 20-lecia działalności Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W uroczystości uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek stoi przy mównicy i mówi do mikrofonu, przed nim na niebieskich krzesłach siedzą elegancko ubrani ludzie.

Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia działalności Polskiej Komisji Akredytacyjnej

– To jest 20 lat rzeczywiście ciężkiej, solidnej i konsekwentnej pracy na rzecz jakości w polskim szkolnictwie wyższym – mówił minister Przemysław Czarnek podczas jubileuszowej gali.

Szef MEiN dziękował za zaangażowanie i konsekwencję w działaniu – Jeśli jakość ma być rzeczywiście na najwyższym poziomie i ma być jeszcze doskonalona, to rzeczywiście musi być konsekwentna i za tą konsekwencję w realizacji wszystkich zadań bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję za drobiazgowe analizowanie wniosków uczelni polskich o uruchomienie poszczególnych kierunków na poszczególnych uniwersytetach – mówił szef resortu.

Uczestnicy gali wysłuchali wykładu pt. „Jakość a etyka” wygłoszonego przez ks. prof. dra hab. Tomasza Barankiewicza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz wzięli udział w debacie moderowanej przez prof. dra hab. Stanisława Wrzoska. Temat dyskusji to „Polska Komisja Akredytacyjna w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce w perspektywie dwudziestolecia działalności (2002-2022)”.

Gali 20-lecia towarzyszyła też wystawa prezentująca twórczość artystów współpracujących z PKA. Składa się na nią łącznie 30 dzieł autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Banachowicza, dr. hab. Tadeusza Boruty, Barbary Jury, prof. dr hab. Pauliny Komorowskiej-Birger, prof. dr. hab. Adama Romaniuka, prof. dr hab. Janiny Rudnickiej, prof. dr. hab. Andrzeja Sapii i prof. dr hab. Urszuli Ślusarczyk.

Polska Komisja Akredytacyjna

Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) została powołana jako Państwowa Komisja Akredytacyjna z dniem 1 stycznia 2002 r. Obecna nazwa obowiązuje od 2011 r. Podstawą działania PKA są przepisy art. 241-258 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz statut przyjmowany przez PKA.
PKA już z chwilą utworzenia objęła działalnością wszystkie uczelnie w Polsce. Komisja stanowi niezależne gremium eksperckie działające na rzecz doskonalenia jakości kształcenia w uczelniach publicznych i niepublicznych. 

Organami PKA są Przewodniczący oraz Prezydium. PKA liczy obecnie 100 członków, którzy 1 stycznia 2020 r. rozpoczęli 4-letnia kadencję. W skład PKA wchodzą zespoły działające w ramach dziedzin nauki i dziedziny sztuki, Zespół ds. kształcenia nauczycieli oraz Zespół odwoławczy.

W obecnym stanie prawnym PKA przede wszystkim dokonuje ocen programowych, których wyniki przedstawia MEiN oraz wydaje opinie w sprawie pozwolenia na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu. 

PKA od 2009 r. jest członkiem Europejskiej Sieci Agencji do spraw Zapewniania Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA) oraz jest wpisana do Rejestru Europejskiego Systemu Zapewniania Jakości (EQAR). W celu odnowienia członkostwa i wpisu do rejestru wymagane jest poddanie się zewnętrznemu przeglądowi prowadzonemu z udziałem międzynarodowych ekspertów. W chwili obecnej PKA stara się o uzyskanie akredytacji World Federation for Medical Education (WFME). Jest to niezmiernie ważne z uwagi na możliwość dalszego kształcenia studentów amerykańskich przez polskie uczelnie medyczne. Docelowo WFMA ma bowiem zastąpić tzw. „akredytację amerykańską” przeprowadzaną przez National Committee on Foreign Medical and Accreditation (NCFMEA). 

Wyniki dokonanych ocen, a także raporty zespołów oceniających i uchwały Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej są publikowane na jej stronie internetowej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}