W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska nauka w Dolinie Krzemowej – wizyta wiceminister Marii Mrówczyńskiej w Kalifornii

15.11.2024

Podczas wizyty w Dolinie Krzemowej Maria Mrówczyńska spotkała się z przedstawicielami amerykańskiego świata nauki. Rozmowy dotyczyły m.in. wysokiego potencjału polskich naukowców, korzyści płynących ze współpracy pomiędzy nauką i biznesem oraz dobrych praktyk w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie. Odwiedziła też otwarte w czerwcu Polskie Centrum Na Rzecz Nauki, Innowacji i Przedsiębiorczości w Dolinie Krzemowej.

Zdjęcie zbiorowe, przed wejściem do budynku zwieńczonym łukiem stoi grupa kilkunastu osób.

Nowe technologie i współpraca nauki z biznesem na Uniwersytecie Stanforda

Podczas wizyty na Uniwersytecie Stanforda Maria Mrówczyńska wzięła udział w szeregu spotkań poświęconych nowym technologiom, współpracy nauki z biznesem i działaniom polskich uniwersytetów w Dolinie Krzemowej.

- Widzimy potrzebę współpracy polskiego środowiska akademickiego z amerykańskim biznesem – powiedziała po spotkaniu wiceminister.

Maria Mrówczyńska odwiedziła m.in. instytut Stanford Human-Centered Artificial Intelligence (HAI). Badania prowadzone w HAI skupiają się na opracowywaniu technologii AI inspirowanych ludzką inteligencją. Naukowcy zgłębiają wpływ AI na ludzi i społeczeństwo oraz promują stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości życia ludzi, a także przygotowują analizy na zlecenie organów państwa.

Działania Poland in Silicon Valley Center – promocja polskiego STEM w Dolinie Krzemowej

Osiem polskich uczelni we wrześniu tego roku podpisało umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepreneurship. Centrum zrzesza najlepszych polskich i amerykańskich specjalistów w Dolinie Krzemowej. Organizacja ma wzmacniać współpracę między ośrodkami naukowymi i przemysłowymi oraz komercjalizować rezultaty badań i promować polską naukę.

- Dziękujemy za koncepcję i rozwój centrum. Ma ono wspierać rozwój polskich startupów, polskich biznesów i młodych talentów. To zdecydowanie inicjatywa, która wzmocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej – mówi Maria Mrówczyńska, która odwiedziła siedzibę Poland in Silicon Valley Center w Palo Alto.

Wśród uczelni, które podpisały umowę o współpracy, są:

  • Politechnika Warszawska,  
  • Akademia Górnicza-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
  • Politechnika Łódzka,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Śląska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Polscy studenci w USA

Podsekretarz stanu w MNiSW zakończyła wizytę w Stanach Zjednoczonych spotkaniem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie rozmawiała z polskimi studentami, w tym z przedstawicielami The Polish Club of Berkeley oraz wykładowcami i studentami Instytutu Slawistyki, Europy Wschodniej i Eurazji Uniwersytetu Kalifornijskiego. Przedstawiciele instytutu wyrazili chęć zacieśnienia współpracy z polskimi uczelniami – przedstawili plany rozwoju swojego działu i rozszerzenia nauki historii Polski i języka polskiego na uczelni w Berkeley, jednej z najlepszych uczelni na świecie.

- Mamy studentów na najlepszych uczelniach na świecie i jesteśmy z nich bardzo dumni. Naszym zadaniem jest tworzenie im jak najlepszych warunków do życia i pracy w kraju, tak, by chcieli tu wrócić i dzielić się zdobytą wiedzą – podsumowała Maria Mrówczyńska. – Cieszy nas także zainteresowanie Uniwersytetu Kalifornijskiego ofertą naszej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Liczymy, że współpraca Uniwersytetu z polskimi uczelniami będzie się zacieśniać – dodała wiceminister.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}