W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Sieć Biobanków zaprasza do współpracy

24.11.2017

Konsorcjum BBMRI.pl realizuje kolejne etapy projektu, którego głównym celem jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium).

Projekt jest realizowany pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (decyzja nr DIR/WK/2017/01-27.01.2017).

W skład Konsorcjum BBMRI.pl wchodzi siedem jednostek. Koordynatorem projektu jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (Krajowy Ośrodek Wiodący w Zakresie Biobankowania), pozostali partnerzy konsorcjum to: Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Województwo Świętokrzyskie – Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne.

Biobankowanie materiału biologicznego – głównie pozyskanego od ludzi – jest dziedziną, która coraz szybciej się rozwija i bardzo zyskuje na znaczeniu zarówno w kontekście badań naukowych, jak i przyszłości medycyny. Dlatego tak ważny jest rozwój biobankowania w Polsce.

Podstawowym założeniem Polskiej Sieci Biobanków jest zrzeszenie jak największej liczby jednostek zajmujących się gromadzeniem materiału biologicznego oraz udzielenie im merytorycznego wsparcia w rozwijaniu ich biobanków/biorepozytoriów na rzecz wspólnych potrzeb środowiska badawczego.

Aktualnie konsorcjum BBMRI.pl rozpoczęło nabór jednostek do Polskiej Sieci Biobanków (PSB) w ramach realizowanego Projektu. Do Sieci może przystąpić każda jednostka zajmująca się kolekcjonowaniem, przechowywaniem czy testowaniem scharakteryzowanego materiału biologicznego – niezależnie od wielkości zbiorów czy stopnia rozwoju biobanku/biorepozytorium. Zapraszamy do zgłaszania się wszystkie uczelnie, jednostki kliniczne, instytuty badawcze, jednostki Polskiej Akademii Nauk, firmy prywatne, firmy farmaceutyczne oraz inne instytucje zainteresowane kolekcjonowaniem, przechowywaniem i analizą materiału biologicznego. Każda z tych jednostek może zostać włączona do Sieci i korzystać z oferowanych przez nią rozwiązań.

Przystąpienie do PSB otwiera przed biobankiem/biorepozytorium nowe perspektywy związane między innymi z możliwością pozyskiwania dużych, międzynarodowych projektów, dostępem do wieloośrodkowej infrastruktury badawczej, w tym do zasobów innych biobanków partnerskich w Polsce oraz zrzeszonych w europejskiej sieci BBMRI-ERIC. Dodatkowo, pracownicy biobanków zyskają dostęp do najnowszych wytycznych i procedur dotyczących biobankowania, możliwość uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach związanych z tą tematyką oraz pomoc specjalistów do spraw jakości, IT, etyki, prawa czy zarządzania w biobankach. Przynależność do PSB zwiększy również atrakcyjność jednostki dla potencjalnych inwestorów z sektora badań przemysłowych i farmaceutycznych.

Przystąpienie i uczestnictwo w Polskiej Sieci Biobanków jest bezpłatne.

Pierwszym krokiem do przystąpienia do Polskiej Sieci Biobanków jest udział w krótkiej ankiecie informacyjnej, która pozwoli nam bliżej poznać charakter materiału biologicznego gromadzonego w polskich jednostkach. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane jednostki do współpracy i zgłaszania chęci uczestnictwa pod adresem: biobank@wum.edu.pl.

Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że rejestracja i udział biobanku/biorepozytorium w ankiecie nie stanowi żadnego zobowiązania ani deklaracji przystąpienia do Polskiej Sieci Biobanków, może natomiast przyczynić się do rozwoju biobankowania w Polsce oraz przynieść jednostce wymierne korzyści.

W razie jakichkolwiek pytań WUM zaprasza do kontaktu pod adresem biobank@wum.edu.pl.

Materiały

Konsorcjum BBMRI.pl (Link otworzy się w nowym oknie)

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 17:56 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 17:56 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}