W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska w centrum kosmicznej eksploracji: MNiSW i ESA łączą siły dla nauki

27.11.2024

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie zainaugurowały w Warszawie wyjątkowe wydarzenie - trzydniowe warsztaty naukowo-badawcze ESA Exploration Science Workshop.

Wiceminister Mrówczyńska stoi za mównicą i mówi do mikrofonu, za nią biały słup, z obu jego stron okna.

Nauka jako fundament kosmicznej eksploracji

Wydarzenie odbywa się na stadionie PGE Narodowym. Spotykają się tam naukowcy z całej Europy, aby wspólnie omawiać przyszłość eksploracji kosmosu. Polska jako aktywny członek agencji, podkreśla tym samym swoje zaangażowanie w badania kosmiczne oraz otwartość na współpracę międzynarodową.   

Wydarzenie oficjalnie otworzyła wiceminister nauki Maria Mrówczyńska, podkreślając rolę nauki w dynamicznie rozwijającej się branży kosmicznej.

– W szybko zmieniającym się kontekście międzynarodowym rośnie zainteresowanie eksploracją kosmosu, a na przemysł wywierana jest presja, aby dostarczać najnowocześniejsze technologie umożliwiające loty załogowe oraz projekty robotyczne. Jednak to nauka jest punktem wyjścia dla wszystkich tych przedsięwzięć. To właśnie nauka umożliwia eksplorację – mówiła wiceminister.

Podsekretarz stanu w MNiSW zwróciła uwagę na znaczenie międzynarodowej współpracy, która stanowi kluczowy element badań kosmicznych.

– Mam nadzieję, że te warsztaty przyczynią się do wzmocnienia więzi polskiego środowiska naukowego z jego europejskimi kolegami – powiedziała Maria Mrówczyńska. – Ten międzynarodowy aspekt nauki ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli chcemy osiągnąć doskonałość naukową, powinniśmy działać wspólnie. Dlatego chciałabym zostawić tutaj jedną ważą wiadomość: wszyscy jesteście mile widziani w Polsce, aby  prowadzić swoje badania w dziedzinie kosmosu. Chcielibyśmy, abyście postrzegali Polskę jako kraj otwarty na waszą kreatywność, innowacyjny sposób myślenia i nowe pomysły – dodała.

Polska na orbicie europejskiej eksploracji

Polska od 12 lat aktywnie współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, konsekwentnie zwiększając swój wkład w programy eksploracyjne. Szczególną uwagę poświęcono programowi E3P - European Exploration Envelope Programme, skupiającemu się na eksploracji niskiej orbity okołoziemskiej, Księżyca oraz Marsa. W ubiegłym roku Polska zainwestowała w ten program aż 100 mln euro, co znacząco wzmocniło jej pozycję w europejskich działaniach kosmicznych.  

Warszawskie warsztaty stanowią wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między polskimi a europejskimi naukowcami. Przedstawiciele świata nauki i przemysłu wspólnie omawiają możliwości przyszłych badań, w tym udział Polski w misjach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy perspektywę realizacji pierwszej polskiej misji astronautycznej.  

Drugi Polak w kosmosie

W konferencji wziął udział Sławosz Uznański, polski astronauta, pracujący w Europejskiej Agencji Kosmicznej, który już niedługo stanie się drugim Polakiem w kosmosie. Właśnie przygotowuje misję na Międzynarodową stację Kosmiczną. Polak na przełomie wiosny i lata osiągnie orbitę na wysokości 400 km. Zostanie w laboratorium 14 dni i będzie przeprowadzał tam polskie eksperymenty technologiczne i naukowe.

- Moje szkolenie zaczęło się w sierpniu, większość czasu spędziłem w NASA trenując różne scenariusze awaryjne, co zrobić w trakcie pożaru, wycieku atmosfery – opowiadał astronauta. - Utrzymuję zdrowy, aktywny tryb życia. Muszę mieć też obszerną wiedzę teoretyczną, jak działa stacja i jej systemy - dodał.

PGE Narodowy – kosmiczne centrum debaty

Nieprzypadkowo wybrano Warszawę jako miejsce tego wydarzenia. Polska od lat buduje swoje kompetencje w sektorze kosmicznym, a wspólna organizacja warsztatów z ESA to dowód rosnącego znaczenia naszego kraju w tej dziedzinie.  

W trakcie trzech dni konferencji naukowcy pracują nad projektami, które mogą zrewolucjonizować eksplorację kosmosu, zarówno w sferze badań robotycznych, jak i załogowych. To także okazja do zaprezentowania osiągnięć polskich zespołów badawczych i ich potencjału w międzynarodowych projektach.  

Kosmos - wyzwanie i szansa

Warsztaty ESA Exploration Science Workshop to nie tylko wydarzenie naukowe, ale również symboliczne potwierdzenie, że Polska odgrywa ważną rolę w europejskiej eksploracji kosmosu. Jak podkreśliła wiceminister Mrówczyńska, współpraca oraz międzynarodowa wymiana wiedzy są niezbędne dla rozwoju nauki.

– Ministerstwo z determinacją wspiera działania, które umożliwiają polskim naukowcom współpracę z najlepszymi zespołami badawczymi w Europie. To wydarzenie to kolejny krok w kierunku umacniania naszej pozycji w badaniach kosmicznych – zaznaczyła.

Wydarzenie stanowi nie tylko okazję do wymiany wiedzy, ale także platformę budowania relacji i otwierania nowych możliwości dla polskiej nauki i technologii. Współpraca z ESA pozwala Polsce rozwijać swój potencjał oraz umacniać pozycję na mapie europejskiej eksploracji kosmosu. Przedsięwzięcie to podkreśla również zaangażowanie naszego kraju w badania kosmiczne, jednocześnie otwierając nowe perspektywy dla nauki i technologii na skalę międzynarodową.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}