W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Polska-Węgry – historia przyjaźni” – znamy laureatów konkursu!

22.04.2022

Poznaliśmy laureatów konkursu „Polska-Węgry – historia przyjaźni”. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 2 tys. uczniów z całego kraju. Laureatami zostały 52 osoby. Dziś nagrodzeni uczniowie odebrali wyróżnienia z rąk Ministra Edukacji i Nauki.

minister Czarnek przemawia podczas gali wręczenia nagród w konkursie historycznym

– Jesteście wybitnymi historykami, znawcami relacji polsko-węgierskich. Tego państwu przede wszystkim gratuluję – powiedział minister Przemysław Czarnek, zwracając się do laureatów konkursu. 

Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę, że znajomość historii jest kluczowym elementem w procesie rozumienia zachodzących obecnie zjawisk społecznych i politycznych. – Żeby historia czegokolwiek uczyła, to musi być w pierwszej kolejności znana, a tego rodzaju konkursy są promotorami wiedzy historycznej, przez co przyczyniają się również do rozwoju naszego kraju – mówił.

W uroczystej gali podsumowującej konkurs uczestniczyli przedstawiciele organizatorów: Fundacji Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, a także parlamentarzyści zaangażowani w przygotowanie inicjatywy. 

Wyniki konkursu

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 2 233 uczniów z całej Polski. Do kolejnego przeszło 406 osób. Laureatami zostało 52 uczestników. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województwa małopolskiego.

Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Warszawie (I i III miejsce) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Hrubieszowie (II miejsce). Nagrody otrzymali także nauczyciele-opiekunowie trójki laureatów konkursu. 

Założenia konkursu

Celem „Polska-Węgry – historia przyjaźni” było rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich, promowanie postaci zasłużonych dla Polski i Węgier oraz zachęcenie młodych ludzi do samodzielnego zdobywania i poszukiwania informacji.

W przedsięwzięciu mogli uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs miał charakter dwuetapowy: szkolny i wojewódzki. Podczas każdego z nich uczestnicy rozwiązali test pisemny składający się z 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) oraz dwóch pytań otwartych (krótkiej wypowiedzi). 

Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}