Polskie osiągnięcia naukowe w Tokio
19.03.2018
Wystawa „Nauka to wolność” prezentująca 25 najwybitniejszych osiągnięć polskiej nauki ostatnich lat została otwarta w Ambasadzie RP w Tokio. W uroczystości wzięła udział Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Biura Ministra w resorcie nauki.
Wernisaż mobilnej wystawy MNiSW „Nauka to wolność” obył się w Tokio 13 marca tego roku jako część obchodów Roku Nauki Polskiej. Inauguracji towarzyszyły prezentacje promujące polską naukę, a w szczególności projekty młodych naukowców. Te ostatnie wyłonione zostały w konkursie ogłoszonym przez ambasadę. W ramach konkursu, w którym mogli wziąć udział młodzi badacze, doktoranci, a także studenci, należało nagrać kilkuminutowy film prezentujący swoje projekty naukowe lub wynalazki. Materiały wideo były odtwarzane podczas wernisażu. Publiczność – głównie przedstawiciele japońskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów badawczych – głosowała na najlepszy i najciekawszy film.
Zwyciężczynią okazała się dr inż. Magdalena Ziąbka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autorka „otoimplantu“ czyli innowacyjnej protezy ucha środkowego. Badaczka z AGH w ramach nagrody zostanie zaproszona przez ambasadę do udziału w największych w Japonii targach nauki – Science Agora jesienią.
Prelekcję wygłosiła również dr Olga Malinkiewicz, przedstawiając postęp przełomowych prac nad komercjalizacją ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Prezentację pod tytułem „Polish science and higher education – recent years, 2018 and beyond” przedstawiła licznie zebranym gościom Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Biura Ministra w MNiSW.
Wystawę „Nauka to wolność” oglądać można w siedzibie Ambasady RP w Tokio (2-13-5 Mita, Meguro-ku) do końca kwietnia 2018 r.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
Materiały
(Link otworzy się w nowym oknie)- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 18:09 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 18:09 administrator gov.pl