Polskie Produkty Przyszłości nagrodzone po raz dwudziesty
02.03.2018
IntraLine-IOERT ‒ medyczny akcelerator elektronów, Triggo ‒ dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny oraz technologia zagospodarowania popiołów lotnych to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym po raz dwudziesty przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W uroczystej, jubileuszowej gali, uczestniczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W dobie silnej konkurencji krajowej i zagranicznej, o sukcesie nowatorskich koncepcji decyduje ich skuteczność w rozwiązywaniu konkretnych wyzwań cywilizacyjnych. Dlatego dzisiejsze innowacje – a tym samym także lista projektów zgłoszonych do nagrody Polski Produkt Przyszłości ‒ mają bardzo praktyczny wymiar, a ich głównym wyzwaniem jest podniesienie poziomu i komfortu życia obywateli. Oznaczają rozwiązania efektywniejsze, bardziej dostępne i tańsze, a co za tym idzie, przyczyniające się do rozwoju gospodarczego i podniesienia stopy życia Polaków ‒ powiedział wicepremier.
Trzy nagrody i siedem wyróżnień
Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba 111 zgłoszeń konkursowych. Autorzy rozwiązań po raz pierwszy w historii konkursu rywalizowali o grant w wysokości 100 tys. zł.
Jubileuszowa edycja konkursu pokazuje, że polskie innowacje zmierzają w dobrym kierunku. Rosnące zainteresowanie projektami B+R świadczy o dojrzałości polskich przedsiębiorstw i jednostek naukowych, które w ten właśnie sposób chcą realizować swoje odważne projekty i zdobywać nowe rynki ‒ podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W kategorii „produkt przyszłości jednostki naukowej” nagrodę przyznano Narodowemu Centrum Badań Jądrowych za rozwiązanie IntraLine-IOERT, czyli metodę radioterapeutyczną, która umożliwia leczenie nowotworów. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Instytutowi Technicznemu Wojsk Lotniczych, Przemysłowemu Instytutowi Maszyn Rolniczych, Wydziałowi Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki oraz Ośrodkowi Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej.
Nagroda w kategorii „produkt przyszłości przedsiębiorcy” trafiła do firmy Triggo SA za Triggo, czyli innowację łączącą w sobie zalety samochodu i motocykla. Wyróżnienia otrzymały: Medical Simulation Technologies Sp. z o.o., Bio Beta Technology Sp. z o.o., AC SA i Numed Sp. z o.o. W ostatniej kategorii „produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy” nagrodzono technologię zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa opracowana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz NTI sp. z o.o. Nowoczesne Techniki Instalacyjne. Nagrodę Specjalna Ministra Inwestycji i Rozwoju otrzymała firma Flash Robotics Sp. z o.o. za Robota społecznego EMYS do nauki języków obcych dla dzieci w wieku 3‒7 lat.
Kapituła konkursowa przyznała również dwie nagrody specjalne. Pierwszą ‒ w kategorii „produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, czyli funkcjonującego na rynku nie dłużej niż 3 lata”. Wyróżnienie otrzymał Teemothy: symulator echokardiografii przezprzełykowej pomocny przy szkoleniach lekarzy specjalistów. I drugą ‒ w kategorii „produkt w obszarze ekoinnowacji”. Tym tytułem wyróżniono technologię nagrodzoną za „produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy”.
800 polskich produktów przyszłości w ciągu 20 lat
Konkurs Polski Produkt Przyszłości od dwudziestu lat wspiera rozwój innowacyjnych produktów i promuje je poza granicami Polski. Historia konkursu to ponad 800 zgłoszonych projektów, spośród których nagrodzono 49 i wyróżniono ponad 100. Wszystkie zgłoszenia to nowości z różnych obszarów techniki, szczególnie z branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i chemicznej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 18:44 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 18:44 administrator gov.pl