W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie uczelnie w rankingu szanghajskim

27.07.2022

Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii „fizyka”, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się w przedziale miejsc 101-150 w dziedzinie weterynarii. To tylko wybrane informacje, które zostały opublikowane na stronie rankingu szanghajskiego 2022.

Grafika - na niebieskim tle stylizowany budynek i napis Polskie uczelnie w rankingu szanghajskim.

Polskie uczelnie na Liście Szanghajskiej

W edycji 2022 Polska zajęła także wysoką pozycję w kategorii „matematyka” – Uniwersytet Warszawski uplasował się w przedziale miejsc 101-150, a Uniwersytet Jagielloński – 151-200. 

Prestiżowe miejsca zajęły też Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150) i Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150).

Pełna lista 1800 uczelni z całego świata z podziałem na kierunki studiów została opublikowana na stronie rankingu szanghajskiego 2022. 

Lista Szanghajska – ranking najlepszych szkół wyższych na świecie

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities), według przedmiotów akademickich, popularnie nazywany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 r. 

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.

Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS) tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę prac opublikowanych przez instytucję w ramach przedmiotu akademickiego w czasopismach z Q1 Journal Impact Factor Quartile w okresie 2016-2020, łączną liczbę pracowników instytucji, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w dziedzinie przedmiotu akademickiego, liczbę prac opublikowanych w najlepszych czasopismach i konferencjach w danej dziedzinie.
 

{"register":{"columns":[]}}