Powołanie nowego składu Komitetu Polityki Naukowej
29.05.2024
Wiceminister Maciej Gdula wręczył powołania nowym członkom Komitetu Polityki Naukowej. Podsekretarz stanu w MNiSW uczestniczył również w pierwszym posiedzeniu nowo powołanego zespołu. Podczas zebrania prowadzono dyskusję nad wydaniem opinii w sprawie sprawozdania z działalności NCN oraz sprawozdania z ewaluacji działalności NCN za rok 2023.
Posiedzenie KPN
Podczas posiedzenia Komitetu Polityki Naukowej dyskutowano na temat nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozwoju nowych technologii, przemian demograficznych, ewaluacji jednostek naukowych oraz finansowania i popularyzacji nauki.
- Zaczynają państwo swoją misję w niezwykle istotnym momencie, bo jesteśmy w trakcie przygotowywania nowelizacji ustawy. To jest też nasze oczekiwanie związane z pracami komitetu, że wezmą państwo pod uwagę w swoim planie pracy dyskusję na temat nowego projektu tej nowelizacji – powiedział wiceminister Maciej Gdula.
Podsekretarz stanu w MNiSW wskazał również na potrzebę refleksji nad rozwojem nowych technologii oraz przemianami demograficznymi, które stają się wyzwaniem dla świata nauki. Odniósł się także do ewaluacji jednostek naukowych, a także różnic pomiędzy poszczególnymi dziedzinami wiedzy.
- Chciałbym, abyśmy jak najwięcej dyskutowali o różnicach między naukami ścisłymi a technicznymi, społecznymi, humanistycznymi i teologicznymi. To temat wciąż aktualny od dziesięciu lat. Zaczyna się osadzać w pewnych rozwiązaniach instytucjonalnych, bo Komisja Ewaluacji Nauki przygotowała nowy projekt rozporządzenia dotyczący ewaluacji czasopism. Jest on inaczej skonstruowany dla różnych dziedzin naukowych – mówił wiceminister Maciej Gdula.
- Trzeba zwrócić uwagę również na kwestie związane z upowszechnianiem nauki w społeczeństwie. W strukturach ministerstwa powstał Departament Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki, ale potrzebujemy również państwa wiedzy i fachowych ekspertyz w tym zakresie – dodał podsekretarz stanu w MNiSW.
Komitet Polityki Naukowej
Komitet Polityki Naukowej powoływany jest przez Ministra na mocy art. 340 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Z dniem 6 września 2023 uległ zmianie art. 340 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który mówi, że kadencja KPN została wydłużona z 2 do 5 lat.
Komitet Polityki Naukowej jest organem pomocniczym ministra w zakresie polityki naukowej państwa. Komitet przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez ministra.
Pracami KPN kieruje przewodniczący, wybierany przez KPN spośród jego członków.
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Komitet Polityki Naukowej liczy 12 członków.
W związku z odwołaniem dotychczasowego składu Komitetu Polityki Naukowej z dniem 29 lutego 2024 r., 28 maja Minister Nauki powołał nowych członków Komitetu w trwającej kadencji 2022 r. – 2027 r.
Obecny skład Komitetu Polityki Naukowej przedstawia się następująco:
- prof. dr hab. Tomasz Szapiro - przewodniczący
- dr hab. Piotr Bajor,
- prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna,
- prof. dr hab. Ewa Gruza,
- prof. dr hab. Wojciech Jakubowski,
- dr Andrzej Kiebała,
- prof. dr hab. Małgorzata Kossowska,
- prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec,
- dr Magda Szcześniak,
- prof. dr hab. inż. Wojciech Wolański,
- dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz,
- dr hab. inż. Jacek Wróbel.