Profesor Magdalena Król otrzymała prestiżowy grant Proof of Concept ERC
29.04.2020
Profesor Magdalena Król z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zdobyła grant na walkę z nowotworami. Znalazła się w gronie pięćdziesięciu pięciu stypendystów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), którzy otrzymali granty Proof of Concept ERC w celu zbadania komercyjnego lub społecznego potencjału ich wyników badań.
Jest to drugi grant ERC prof. Król. W 2016 r. została laureatką Starting Grant ERC. Dzięki niemu przez pięć lat zespół naukowców realizuje projekt badawczy mający na celu wyjaśnienie zjawiska biologicznego „TRAIN” odkrytego przez prof. Magdalenę Król, która chciałaby wykorzystać je w praktyce onkologicznej. W 2018 r. grant prof. Król został uznany przez ERC za jeden z najważniejszych projektów ostatnich 10 lat.
Zdobyty grant Proof of Concept posłuży potwierdzeniu słuszności koncepcji oraz przygotowaniu planu komercjalizacji odkrycia. Badania dotyczą zwalidowania działania technologii MDC w raku trzustki na możliwie najbardziej wiarygodnym modelu przedklinicznym: PDX (ang. patient-derived xenograft). Skuteczność terapii będzie potwierdzana na myszach. Pozytywne wyniki badań są kluczowe dla dalszego rozwijania projektu we współpracy z dużą firmą farmaceutyczną.
Profesor Magdalena Król jest lekarzem weterynarii, profesorem w dziedzinie nauk weterynaryjnych oraz kierownikiem Samodzielnej Pracowni Biologii Nowotworu w Instytucie Biologii SGGW. W 2017 roku była profesorem wizytującym na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmuje się onkologią eksperymentalną, szczególnie fascynują ją terapie komórkowe i wpływ układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych.
Praca prof. Król była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Otrzymała m.in. stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, stypendium Pfizer Animal Health, stypendium habilitacyjne L’Oreal oraz nagrodę Unesco dla kobiet a także wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W 2014 r. została laureatką plebiscytu „Polacy z werwą”, a w 2017 „Człowiekiem roku 2016” w kategorii nauka w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.