Program TopMinds pomaga spełniać marzenia
02.06.2017
Jesteśmy już na półmetku pilotażowej edycji Programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds skierowanego do młodych, zdolnych studentów i doktorantów. Celem programu jest pomoc w rozwoju zawodowym laureatów poprzez mentoring, networking oraz szkolenia. Po 2,5 miesiącach realizacji programu w parach mentor-mentorowany oraz działań szkoleniowych można dostrzec już pierwsze efekty.
Laureaci TopMinds są uzdolnieni i pracowici, o czym świadczą ich liczne sukcesy, m.in. Magdalena Rutkowska (Uniwersytet Warszawski) i Marta Trzeciak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) zakwalifikowały się na staże Visiting Research Graduate Traineeship administrowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, projekt Natalii Banasik (Uniwersytet Warszawski) otrzymał finansowanie z NCN-u w konkursie Preludium, Małgorzata Zacheja (Uniwersytet Warszawski) będzie uczestniczyć w programie Leadership Summer School w Tsinghua University, a Bartosz Postułka (AGH) wraz z AGH Space Systems buduje lądownik na CanSat Competition.
Program TopMinds stwarza także wybitnym studentom i doktorantom przestrzeń do realizacji pasji. Mentorowani uczestniczą w warsztatach rozwoju osobistego i dzięki opiece mentorów podejmują w Programie różnorodne działania: doskonalą swój warsztat pod kątem przyszłej pracy, uczą się jak prowadzić badania naukowe, zgłębiają tajniki biznesu, jak i rozwijają się artystycznie.
Najmłodszy laureat, Dominik Good, to aktywny społecznie i naukowo student Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale także odkrycie wokalne Programu – w TopMinds realizuje między innymi marzenia artystyczne. – Udział w programie ułatwia mi rozwój w wielu dziedzinach życia – mówi Dominik. Łączenie mojej pasji, którą jest śpiewanie, razem ze studiowaniem fizjoterapii i treningami kalisteniki nie jest rzeczą prostą, ale mentor uświadomił mi, że to tylko kwestia wiary w siebie, silnej woli i dobrej organizacji. Dzięki TopMinds nawiązałem współpracę z profesjonalistami ze świata muzyki, nauki i mediów, a także zaistniałem w Internecie. Teraz mam pewność, że idę we właściwym kierunku, nagrywam piosenki i realizuję własne pomysły – dodaje Dominik Good.
Wiele z edycji pilotażowej programu czerpie też Patrycja Grzyś, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. – Program TopMinds miło mnie zaskoczył. Liczyłam na zdobycie kilku kompetencji, informacji, może na poznanie kilku ciekawych osób. Tymczasem uczestnictwo w programie okazało się być jednym z tych zdarzeń w życiu, po których całkowicie może zmienić się sposób myślenia. Zyskałam wiedzę, zyskałam umiejętności, ale także wiarę w siebie. O wiele więcej rozumiem, o wiele więcej zauważam, łatwiej i szybciej podejmuję decyzje dotyczące bliższej i dalszej przyszłości.
Dla innej uczestniczki programu, Marty Piątek, prowadzącej koło naukowe studentki Politechniki Częstochowskiej, najważniejsze z kolei jest zdobywane dzięki programowi przeświadczenie o znaczeniu interdyscyplinarności, różnorodności i otwartości na rozwój.
– Rozmowy z mentorką i spotkania z ekspertami powodują otwieranie się nowych szufladek w moim umyśle, których istnienia nawet nie podejrzewałam, za czym idą nowe pomysły, nowe rozwiązania, nowe spojrzenie na wiele rzeczy. Niepokojące jest to, ile człowiek, będąc na studiach, nie wie o specyfice uczelni czy możliwościach zatrudnienia w różnych sektorach, o dostępnych stypendiach, wyjazdach, a w programie TopMinds właśnie mam szansę się tego dowiedzieć.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od początku kibicuje laureatom i sprawuje honorowy patronat nad programem TopMinds. Jego organizatorami są Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators, zrzeszające absolwentów programu MNiSW o tej samej nazwie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 18:38 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 18:38 administrator gov.pl