W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt Zespołu Łukasiewicz wspomoże chorych na cukrzycę

28.08.2024

Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. Zespół Stopy Cukrzycowej, które ogranicza aktywność fizyczną osób nim dotkniętych, a niewłaściwie leczone lub w porę nierozpoznane może doprowadzić do amputacji zainfekowanej części kończyny. W ramach projektu zespół Łukasiewicz – ŁIT, przy współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego, opracował prototypowe rozwiązanie terapeutyczne w postaci obuwia ze zintegrowaną technologią terapii ran dla osób ze zdiagnozowanym Zespołem Stopy Cukrzycowej. Projekt został dofinansowany w ramach programu MNiSW „Nauka dla społeczeństwa”.

Grafika na ciemnym granatowym tle z napisem: Projekt Zespołu Łukasiewicz wspomoże chorych na cukrzycę

Cukrzyca – cywilizacyjna choroba metaboliczna

Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Choroba ta związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Szacuje się, że co 11 dorosły na świecie jest chory na cukrzycę. W Polsce osób ze zdiagnozowaną cukrzycą według ostatnich danych GUS jest 3,1 mln (prawie 8% populacji).

Szacunki Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej pokazują, że liczba ta przekroczy 4 mln w roku 2040 (ok. 11% ludności kraju). Specjaliści zwracają także uwagę, że cukrzyca powoduje bardzo groźne powikłania, takie jak choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze czy też ślepota. Jednym z powikłań jest także tzw. Zespół Stopy Cukrzycowej, czyli infekcje, a nawet destrukcja tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi w obrębie stóp. Leczenie tego powikłania jest bardzo trudne ze względu na występujące u chorego zaburzenia czucia, w tym brak bólu, które prowadzą do powstawania trudno gojących się ran. To z kolei może prowadzić do martwicy tkanek i w konsekwencji konieczności amputacji palców, stopy lub nawet całej kończyny dolnej. 

Projekt dofinansowany w ramach programu MNiSW „Nauka dla społeczeństwa”

W ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i na świecie, dokonał się postęp technologiczny w zakresie rozwiązań umożliwiających zmiany w leczeniu i monitorowaniu tej choroby. Jedno z rozwiązań opracowali naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego w ramach projektu „Aktywne obuwie terapeutyczne dedykowane pacjentom z Zespołem Stopy Cukrzycowej”. Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

- Cukrzyca to olbrzymie wyzwanie i jednocześnie test dla środowisk medycznych i naukowych. Jednym z najważniejszych obszarów działalności Łukasiewicz-ŁIT są choroby cywilizacyjne, ich leczenie, zapobieganie oraz profilaktyka. Dlatego też, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, podjęliśmy się realizacji tego projektu jako naszego wkładu w walkę z tą groźną chorobą” – podkreśla dr hab. inż. Renata Żyłła, dyrektor Instytutu.

Projekt jest realizowany w Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych w Łukasiewicz – ŁIT, zaś jego kierownikiem zarządzającym jest dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, dyrektor Centrum. 

- Zespół Stopy Cukrzycowej jest bardzo niebezpiecznym powikłaniem, które ogranicza aktywność zawodową osób nim dotkniętym, a niewłaściwie leczone lub w porę nierozpoznane może doprowadzić do amputacji. Dlatego też zasadniczym celem projektu jest ograniczenie następstw choroby tj. postępującej niepełnosprawności oraz związanej z nią wymuszonej absencji zawodowej, a także wzrost świadomości społecznej w tym zakresie - mówi dr hab. inż. Katarzyna Ławińska.

- Brak systemu leczenia osób z Zespołem Stopy Cukrzycowej, ale przede wszystkim brak specjalistycznych rozwiązań rynkowych w postaci np. odpowiedniego obuwia terapeutycznego sprawia, że aż ponad połowę z tych amputacji można by uniknąć - podkreśla dyrektor Centrum.

Innowacyjne obuwie wspomoże chorych na cukrzycę

W ramach projektu zespół Łukasiewicz – ŁIT, przy współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego, opracował prototypowe rozwiązanie terapeutyczne w postaci obuwia dla osób ze zdiagnozowanym Zespołem Stopy Cukrzycowej z zaimplementowaną technologią elektromagnetycznej terapii ran tzw. CoPTheN (Comprehensive Physical THErapy for Neuropathy). 

- Nasze obuwie wykorzystuje, opracowane przez zespół projektowy, specjalne wkładki podeszwowe, w których zostały zamontowane zminiaturyzowane emitery pola elektromagnetycznego i ultradźwięków. Dzięki temu udało się osiągnąć potwierdzony badaniami efekt przyspieszenia gojenia się ran, w szczególności ran tkanki łącznej - podaje prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek, kierownik merytoryczny projektu. 

- Ponadto dzięki zastosowaniu tej technologii inne pozytywne efekty to zwiększenie przepływu krwi i lepsze krążenie, a więc szybsza regeneracja, a także działanie przeciwobrzękowe czy antyzapalne -dodaje dr Robert Gajewski, specjalista w zakresie podologii.

Kluczowym elementem całego układu terapeutycznego jest elektroniczny, programowalny sterownik. Umożliwia on zastosowanie terapii dostosowanej do aktywności zawodowej danego pacjenta w trakcie codziennego funkcjonowania. 

- Urządzenie posiada powszechnie stosowany w smartfonach port USB-C, dzięki czemu możemy prosto i szybko zaprogramować odpowiedni program terapeutyczny, w tym jego całkowity czas trwania, długość poszczególnych impulsów elektromagnetycznych / ultradźwiękowych, ich intensywność, częstotliwość. Programy można dostosować w zależności od potrzeb chorego - podkreśla lek. Mateusz Siwak, główny wykonawca prac badawczo-rozwojowych w projekcie.

Projekt niebawem będzie dostępny na rynku

Obecnie Łukasiewicz – ŁIT kończy realizację projektu, ale już myśli o kolejnych krokach w celu efektywnej komercjalizacji rozwiązania. Pierwszym z nich jest zgłoszenie wynalazku zarówno do polskiego, jak i Europejskiego Urzędu Patentowego. Kolejnym będzie nawiązanie współpracy z partnerami biznesowymi dzięki czemu możliwy będzie dalszy rozwój i wdrożenie obuwia na rynek Polski, a być może nawet europejski. 

- Łukasiewicz – ŁIT jako jedna z niewielu jednostek badawczych w Polsce i w Europie podjął wyzwanie stworzenia obuwia z aktywnym systemem terapeutycznym w ramach walki z cukrzycą jako chorobą cywilizacyjną. Dzięki naszemu obuwiu chcemy umożliwić osobom z Zespołem Stopy Cukrzycowej aktywne życie bez ryzyka amputacji - podsumowuje dr hab. inż. Katarzyna Ławińska.

{"register":{"columns":[]}}