Przedłużenie członkostwa Polski w JPI Oceans na lata 2024-2026
09.07.2024
5 lipca 2024 r. podsekretarz stanu prof. Maria Mrówczyńska podpisała przedłużenie członkostwa Polski w JPI Oceans na lata 2024-2026, co wiąże się kontynuacją opłacania składki członkowskiej.
JPI Oceans (The Joint Programming Initiative Healthy and Productive Seas and Oceans) została ustanowiona w 2011 r. jako platforma międzyrządowa, otwarta dla wszystkich państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych, które inwestują w badania oceaniczne i morskie.
Polska jest zaangażowana w tę inicjatywę od samego początku, a prace w niej koordynuje wyznaczony przez Ministra Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk. JPI Oceans koncentruje się na ustalaniu wspólnych programów badawczych w zakresie badań oceanicznych i morskich i jest wiodącym międzynarodowym konsorcjum typu JPI w zakresie tematyki gospodarki wodnej. Prace prowadzone w ramach JPI Oceans mają zapewnić:
- zachowanie bioróżnorodności mórz,
- wykorzystanie morskich źródeł energii odnawialnej,
- adaptację obszarów przybrzeżnych i akwenów morskich do zmian klimatu,
- stymulowanie zrównoważonej gospodarki obszarów przybrzeżnych i akwenów morskich z uwzględnieniem rozwijających się form turystyki.
W ciągu ponad dwóch lat członkostwa (2022-2023) w JPI Oceans nastąpił znaczny wzrost aktywności polskiego środowiska badaczy morza związany z możliwościami współpracy przy tworzeniu priorytetów badawczych w tej dziedzinie. Rozwinęła się także współpraca kluczowych jednostek badawczych w obszarze badań morza takich jak: Instytut Oceanologii PAN, Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Uniwersytet Łódzki.
Członkostwo Polski w strukturach JPI Oceans skutkuje coraz większą aktywnością w zakresie ogłaszania konkursów z tematyki badań morza, głównie z udziałem NCBR.
Ponadto Polska zaangażowała się w szereg inicjatyw związanych z działaniami JPI Oceans, których rezultatem będzie m.in. skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych.
Należą do nich:
- Niebieski węgiel oraz pojemność węglowa oceanów (Blue Carbon oraz Ocean Carbon Capacites).
- Ekologiczne aspekty górnictwa głębinowego (Ecological Aspects of Deep Sea Mining).
- Zintegrowane zarządzanie oceanami (Global Ocean Governance GOG).
- Amunicja zatopiona w morzu.
- Zmiana morskich krajobrazów świetlnych (Changing Marine Lightscapes).