W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedłużenie członkostwa Polski w JPI Oceans na lata 2024-2026

09.07.2024

5 lipca 2024 r. podsekretarz stanu prof. Maria Mrówczyńska podpisała przedłużenie członkostwa Polski w JPI Oceans na lata 2024-2026, co wiąże się kontynuacją opłacania składki członkowskiej.

JPI Oceans (The Joint Programming Initiative Healthy and Productive Seas and Oceans)  została ustanowiona w 2011 r. jako platforma międzyrządowa, otwarta dla wszystkich państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych, które inwestują w badania oceaniczne i morskie.

Polska jest zaangażowana w tę inicjatywę od samego początku, a prace w niej koordynuje wyznaczony przez Ministra Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk. JPI Oceans koncentruje się na ustalaniu wspólnych programów badawczych w zakresie badań oceanicznych i morskich i jest wiodącym międzynarodowym konsorcjum typu JPI w zakresie tematyki gospodarki wodnej. Prace prowadzone w ramach JPI Oceans mają zapewnić:

  1. zachowanie bioróżnorodności mórz,
  2. wykorzystanie morskich źródeł energii odnawialnej,
  3. adaptację obszarów przybrzeżnych i akwenów morskich do zmian klimatu,
  4. stymulowanie zrównoważonej gospodarki obszarów przybrzeżnych i akwenów morskich z uwzględnieniem rozwijających się form turystyki.

W ciągu ponad dwóch lat członkostwa (2022-2023) w JPI Oceans nastąpił znaczny wzrost aktywności polskiego środowiska badaczy morza związany z możliwościami współpracy przy tworzeniu priorytetów badawczych w tej dziedzinie. Rozwinęła się także współpraca kluczowych jednostek badawczych w obszarze badań morza takich jak: Instytut Oceanologii PAN, Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Uniwersytet Łódzki.

Członkostwo Polski w strukturach JPI Oceans skutkuje coraz większą aktywnością w zakresie ogłaszania konkursów z tematyki badań morza, głównie z udziałem NCBR.

Ponadto Polska zaangażowała się w szereg inicjatyw związanych z działaniami JPI Oceans, których rezultatem będzie m.in. skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych.

Należą do nich:

  1. Niebieski węgiel oraz pojemność węglowa oceanów (Blue Carbon oraz Ocean Carbon Capacites).
  2. Ekologiczne aspekty górnictwa głębinowego (Ecological Aspects of Deep Sea Mining).
  3. Zintegrowane zarządzanie oceanami (Global Ocean Governance GOG).
  4. Amunicja zatopiona w morzu.
  5. Zmiana morskich krajobrazów świetlnych (Changing Marine Lightscapes).
{"register":{"columns":[]}}