W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekształcenie – od gumy do papieru

27.01.2022

Metodę, która „zjada gumę” i przetwarza ją w papier, opatentowali biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej. W ten sposób można zamienić zużyte opony w biodegradowalne opakowanie.

Naukowcy wykorzystali aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. W tym procesie bakterie czerpią energię z odpadu gumowego. Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru.

„Opracowaliśmy specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, poprawiając dzięki temu cechy fizykochemiczne otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest oczywiście biodegradowalny" – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik. Wraz z nim nad metodą pracowali: dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, dr inż. Marta Pietras (z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności) oraz dr inż. Magdalena Kmiotek z Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Nowatorskie rozwiązanie chronione jest kilkoma patentami.

Zdaniem twórców, otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które mogą zastąpić plastik. Dodają, że opony są toksycznym i trudno biodegradowalnym materiałem; zgromadzone na składowiskach stanowią duży problem ekologiczny i ekonomiczny.

PAP – Nauka w Polsce

{"register":{"columns":[]}}